"Jsem si jistý tím, že Svaz malých nezávislých pivovarů velmi dobře ví, že přejmenovat pivo na sladové víno by způsobilo víc škody než užitku," uvedl Sedlo. Výzvy k tomu, aby už více nebylo pivařů, leč sladařů, a z pivovarů se staly prostým přejmenováním sladovary, jsou podle něj výzvy myšleny "ne až tak vážně".
Technologicky jsou podle šéfa svazu vinařů oba dva nápoje zcela odlišné. V případě piva tvoří největší podíl surovin voda. U vína je to hroznový mošt, víno je pak nápoj získaný z hroznů révy vinné, bez přídavku vody.
Vínem lze podle zákonů označit ještě produkt, který vznikl prokvašením ovocného moštu, musí tak ale být označeno. "Jinak prostě nápoj, který se může nazývat vínem, vyrobit nelze...Pokud by se tedy někdo rozhodl uvést na trh pivo pod označením víno s jakýmkoli přívlastkem, dostal by se prostě a jednoduše do křížku s českou i evropskou legislativou," míní Sedlo.
Fusek minulý týden uvedl, že pokud by se pivo začalo od ledna nazývat sladové víno, cena půllitru piva by se snížila o 2,50 až tři koruny podle stupňovitosti piva. Plánované zvýšení daně od ledna o třetinu podle něj likviduje tradiční české pivovarnictví.
Minulý týden proto v Plzni zahájil kampaň Dost bylo piva! a požádá prý patentové instituce, aby se pivu začalo říkat sladové víno. Pivaři budou stále mluvit o pivě, ale oficiálně to bude sladové víno. Fusek ve čtvrtek svůj návrh rozeslal všem pivovarům, ministerstvům i médiím.