Balíček předpokládá čtyřprocentní snížení platů státních zaměstnanců. Je to jedno z opatření, jež má přispět ke snížení deficitu návrhu státního rozpočtu na příští rok, jehož výše by mohla ohrozit stabilitu státního hospodaření. Úspory kritizují odboráři. Například učitelé podle nich prý přijdou až o 2000 korun měsíčně. Snížení platů třeba policistů prý zase povede k jejich odchodu ze sboru a sníží se bezpečnostní standard, varují odbory.
Pět miliard korun, s jejichž pomocí by ČSSD chtěla snížení platů státních zaměstnanců zabránit, se ušetřilo tím, že sněmovna minulý týden neschválila přesun služeb s vysokým podílem lidské práce do nižší sazby DPH. Týkat se to mělo například opravářů oděvů, kadeřnictví i poskytování stravovacích služeb.
"Úspora z DPH na některé služby nám vytváří prostor, aby se zrušení platových škrtů projevilo na schodku jen dvěma, ne sedmi miliardami," řekl Aktuálně.cz jeden z poslanců ČSSD. Jeho kolegové chtějí konkrétní podobu návrhu odtajnit až při druhém parlamentním čtení návrhu státního rozpočtu.
"Jednáme s poslanci o podání pozměňovacího návrhu ke mzdové části projednávaného státního rozpočtu na rok 2010," řekla serveru bez bližších podrobností předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová.
Aktuálně.cz píše, že nezmění-li se na snížení platů o čtyři procenta nic, bude potřeba vyřešit otázku, jak platy snížit. Úřady samy totiž mohou rozhodnout jen o snížení nebo úplném zrušení nenárokové části platu, tedy osobního příplatku či odměn. O případném snížení základní složky - tedy částek určených pro jednotlivé platové třídy a stupně - může rozhodnout pouze vláda, upozorňuje Aktuálně.cz s tím, že státní zaměstnanci mohou přijít o základní část platu ze dne na den právě formou nařízení vlády, aniž by museli souhlasit se změnou smlouvy.
Odborový svaz státních orgánů a organizací podle Aktuálně.cz upřednostňuje dočasné snížení nenárokové části platu. "Je to menší zlo než případné snížení základní části platu," řekla Vondrová. Dodala, že by to bylo "mimořádné řešení v mimořádné situaci", prioritou nicméně zůstává úplné zrušení škrtů. Vondrová se totiž obává, že snížení platových tarifů by v praxi vedlo k výraznějšímu snížení než o zmíněná čtyři procenta, navíc by se pak obtížněji vracelo na předchozí úroveň.
Server píše, že možná je také kombinace obou variant, tedy nižší snížení stupnic platových tarifů a současně snížení mimotarifních složek platu. O této variantě už uvažovali i ekonomičtí ministři, avšak snížení takzvaných osobních příplatků je podle mnoha zaměstnanců nepřípustné. Pokud by o část platu přišli, chtějí se bránit u soudu.