Analytici odhadují, že za celý rok se pokles průmyslové produkce ještě prohloubí. "Za celý rok 2009 odhadujeme pokles průmyslové výroby kolem 13,4 procenta," uvedl Miroslav Frayer z Komerční banky. Rok 2007 přitom zakončil český průmysl s reálným růstem o 10,6 procenta, za loňský rok si český průmysl o 1,6 procenta pohoršil. Dynamiku v letošním čtvrtém čtvrtletí podle Frayera sníží ukončení programů šrotovného v zahraničí.
"Do růstových čísel v meziročním vyjádření se ovšem průmysl jen tak nedostane, to lze čekat nejdříve až příští rok - výraznější zlepšení situace v průmyslu lze totiž předpokládat až s trvalým oživením v eurozóně," doplnil Frayer.
Ve třetím čtvrtletí k meziročnímu poklesu průmyslové produkce přispěla téměř všechna odvětví, výjimkou bylo potravinářství. Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly meziročně nižší o 16,3 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se meziročně snížily v běžných cenách o 14,1 procenta.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se meziročně snížil o 13,8 procenta; propouštělo se zejména v textilním a oděvním průmyslu, v kovodělném průmyslu a také v hutnictví.
Průměrná měsíční nominální mzda lidí, kteří v průmyslu pracovali, meziročně vzrostla o 4,9 procenta a činila 23.554 Kč.
Nové zakázky ve vybraných odvětvích ve 3. čtvrtletí 2009 meziročně klesly o 16,2 procenta, nové zakázky ze zahraničí byly meziročně nižší o 14,4 procenta.
Naopak stavební produkce ve třetím čtvrtletí ve stálých cenách vzrostla o desetinu procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o rovné procento. Přitom inženýrské stavitelství zaznamenalo meziroční nárůst produkce o 16,7 procenta a produkce pozemního stavitelství klesla o 7,1 procenta.
Vyšší byly ve stavebnictví také mzdy. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci se ve 3. čtvrtletí meziročně zvýšil o 0,2 procenta a průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 4,5 procenta na 27.570 Kč, uvedl dnes ČSÚ.