Prakticky stejného hodnocení jako Česku se dostalo Slovensku. Bratislava však na rozdíl od české vlády počítala s nápravou nadměrného rozpočtového schodku již v roce 2012. Po stanovení termínu od Evropské komise tak bude mít rok navíc. Slovenský ministr financí Ján Počiatek na konci října v rozhovoru pro ČTK, Český a Slovenský rozhlas uvedl, že by se rozpočtový deficit země mohl v roce 2013 pohybovat již výrazněji pod třemi procenty HDP.
Praha má však úplně jiné starosti. Letos by měl podle odhadu Evropské komise činit rozpočtový deficit Česka zhruba 6,6 procenta HDP, v příštím roce 5,5 procenta HDP a o rok později schodek mírně vzroste na 5,7 procenta HDP. Ministerstvo financí přitom připouští, že v současnosti jen těžko vidí cestu, jak by se rozpočet mohl napravit do roku 2013. Nejistotu navíc přináší i květnové volby, protože není jasné, zda se nová vláda odhodlá k reformám a omezování výdajů, nebo se naopak bude snažit splnit předvolební sliby často spjaté s růstem výdajů.
Tempo snižování rozpočtového schodku, které Brusel od Česka očekává, je přitom poměrně "svižné". Mělo by jít o více než jedno procento HDP ročně. Česko tak v rámci unie patří k zemím, které budou muset rozpočtový deficit snižovat nejrychleji. Některým členských státům totiž bude stačit snižovat schodek o zhruba 0,5 procenta HDP ročně.