Nová solární elektrárna se zde rozkládá na ploše sedmi hektarů, tedy asi desíti fotbalových hřišť, a sestává se z více než 17.000 panelů. Důvodem, proč si ČEZ vybral Hrušovany nad Jeviškovou, je podle Schreiera jejich poloha v jedné z nejjižnějších částí Jihomoravského kraje. "Co se slunečního osvitu týká, jedná se o nejvýhodnější lokalitu v ČR s největším počtem slunečných dnů," podotkl.
Elektrárna v Hrušovanech je společným projektem společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje a Útvaru rozvoje obnovitelných zdrojů. Po spuštění sluneční elektrárny v Hrušovanech bude následovat spouštění dalších takových elektráren na území celé ČR. "Ještě do konce letošního roku plánujeme start větrných a fotovoltaických elektráren o celkovém instalovaném výkonu více než 20 MW," uvedl Schreier. Skupina ČEZ plánuje v následujících 15 letech investovat do rozvoje obnovitelných zdrojů energie celkem až 30 miliard korun, dodal.
Sluneční elektrárny zažívají v posledních měsících v Česku boom. Jejich počet podle údajů Energetického regulačního úřadu za první pololetí stoupl ve srovnání s koncem loňského roku o dvě třetiny, bylo jich 2046. Stoupl i celkový instalovaný výkon solárních elektráren v zemi, a to téměř o polovinu na 80,21 megawattu. Ještě loni na začátku roku činil počet licencí pouhých 249 a jejich instalovaný výkon byl 3,4 MW.
Podle analytiků je důvodem boomu mimo jiné dobrá výkupní cena od ERÚ z obnovitelných zdrojů, zejména právě ze slunečních elektráren. Důležitým faktorem je i to, že obyvatelé obcí jsou často proti stavbě větrných elektráren, neboť se bojí zhyzdění krajiny v okolí či hluku, zejména, pokud jsou v blízkosti CHKO a chráněných zón. Proti slunečním elektrárnám tolik nejsou. Přesto v Česku solární panely vyrobí jen zanedbatelné množství energie.