DATA V KOSTCE 3-Výrobní ceny v říjnu klesly meziměsíčně o 0,2 pct

16.11.2009 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(přidává komentář dalšího...

...analytika)

Ceny průmyslových výrobců v říjnu meziměsíčně klesly o 0,2 procenta poté, co v září ubraly 0,4 procenta, uvedl v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).

V meziročním pohledu se ceny snížily o 4,6 procenta, což je poosmé v řadě. Přitom nejhlubší meziroční pokles od začátku sledování v roce 1991 zaznamenaly v minulém měsíci, kdy ceny klesly o 5,4 procenta.

ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ VÝROBNÍ CENY 10/09 09/09 10/08 Ceny v průmyslu meziměsíční změna v pct -0,2 -0,4 -1,1 meziroční změna v pct -4,6 -5,4 +4,0

PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nWLA8215]

OČEKÁVÁNÍ TRHU

Analytici dotázaní Reuters očekávali meziměsíční pokles o 0,2 procenta indexu cen průmyslových výrobců (PPI) a meziroční snížení o 4,5 procenta <CZ/ECON04>.

Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON15>.

KOMENTÁŘE

JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA

"Ceny průmyslových výrobců nás svým poklesem nijak významně nepřekvapily. Z pohledu měnové politiky je pak zajímavější další pokles cen zemědělských výrobců, což i nadále bude tlačit ceny potravin v rámci spotřebitelského koše dolů."

"Dle očekávání je již dno v meziroční dynamice průmyslových cen za námi, nicméně do černých čísel se patrně dostaneme až ve druhém čtvrtletí 2010... Záležet bude samozřejmě zejména na dalším vývoji komodit."

"Z pohledu ČNB je nyní spotřebitelská inflace marginálně výše - o 0,1 procentního bodu - a i vývoj HDP překvapil spíše v pozitivním směru..., což dalšímu snižování sazeb příliš nenahrává. Čtyři členové bankovní rady budou patrně ke snížení sazeb potřebovat silné argumenty, když ani na základě nové prognózy ruku pro tento krok nezvedli."

"Nicméně asi nejdůležitější bude vývoj koruny vůči euru, pokud by opět posílila ke 25,00 za euro, snížení sazeb na 1,00 procenta by bylo opět reálnější."

HELENA HORSKÁ, ANALYTIČKA, RAIFFEISENBANK

"Deflace v průmyslových cenách ustupuje pomaleji, než se očekávalo. Tlak na marže a náklady firem je stále velmi intenzivní. Ani v příštím roce příliš nepovolí."

"Nicméně díky pomalu rostoucí ceně ropy, která se zatím v našich výrobních cenách výrazně neprojevila, a klesající srovnávací základně očekáváme ke konci roku zmírnění deflace v cenách průmyslových výrobců na zhruba -1 procento.

"V příštím roce při slabém ekonomickém oživení předpokládáme podprůměrný růst cen o 1 až 2 procenta. Tlak na marže zůstane silný."

"Měnová politika může zůstat uvolněná; o potřebě dalšího snížení sazeb nejsou ale přesvědčeni všichni členové bankovní rady. Pro korunu neutrální zpráva."

NEPŘEHLÉDNĚTE * V meziměsíčním srovnání klesly zejména ceny chemických látek a výrobků, a sice o 2,4 procenta. Ceny nerostných surovin se snížily o 1,3 procenta. * Zvedly se naopak ceny elektřiny, plynu a páry, obecných kovů a kovodělných výrobků shodně o 0,4 procenta. * Největší vliv na meziroční pokles mělo snížení cen obecných kovů a kovodělných výrobků o 18,6 procenta. Ceny koksárenských a rafinovaných ropných produktů propadly o 23,9 procenta a potravinářské výrobky o 5,4 procenta. * Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně klesly o 1,6 procenta a meziročně propadly o 19,3 procenta.

ODKAZY

Podrobná zpráva o výrobních cenách je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK