Jedním z hlavních důvodů, které pravděpodobně budou stát za dalším růstem cen potravin, je růst poptávky v asijských zemích. Nebezpečné je nicméně i to, že svět málo investuje do nových technologií. Diouf se takto vyjádřil jen krátce před zahájením summitu FAO v Římě.
"Jakmile oživení (globální ekonomiky) nabere na síle, budeme se s tím potýkat znovu," řekl Diouf k pravděpodobnému růstu cen potravin na nové rekordy. Stejné strukturální problémy, které stály za loňským výstupem cen na rekord, jsou totiž podle něj ve hře i teď.
"Máme všechny základní prvky nutné k tomu, aby přišla krize," řekl Diouf britskému listu. Vedle růstu poptávky v Asii a slabým investicím je mezi hlavními důvody k růstu cen potravin rovněž to, že se část komodit využívá k výrobě biopaliv.
Diouf rovněž upozornil, že svou roli sehraje i slábnoucí kurz amerického dolaru. Cena většiny komodit, s nimiž se masově obchoduje, se totiž vyjadřuje právě v dolarech a pokud bude dolar v poklesu pokračovat, růst cen potravin se může ještě urychlit.
I když ceny některých komodit, například pšenice nebo rýže, z loňského maxima klesly asi o 50 procent, pořád zůstávají dost vysoko nad úrovní, kde byly před loňskou krizí. Nicméně v chudých zemích ceny z maxima příliš neklesly.
Za letošním poklesem cen některých komodit je vedle celosvětové hospodářské krize i to, že zemědělci ve vyspělých zemích zvýšili osevní plochy v naději, že vyšší ceny jim přinesou i vyšší zisky.
Ústup cen potravin z loňských rekordů se ale zdaleka netýká všech komodit. Například takzvané snídaňové komodity, což je třeba kakao, cukr a čaj, jsou už teď nejvyšší za posledních 30 let.
Summit FAO začal dnes a potrvá do středy. Účastní se jej tisícovka delegátů ze zhruba 190 zemí, hlavně afrických, asijských a latinskoamerických. Je mezi nimi například brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, zimbabwský prezident Robert Mugabe, ale i papež Benedikt XVI. Ten pranýřoval egoismus, který umožňuje spekulace a klade potraviny na stejnou úroveň jako každé jiné zboží.