...nižším výnosem na úkor jejich rizikovějších protějšků.
Australský dolar a novozélandský dolar jako měny s vyšším výnosem prudce oslabily, když dealeři vybrali zisky z riskantnějších "carry" obchodů, přičemž novozélandský dolar proti jenu sklouzl o 2 procenta.
Evropské akcie <.FTEU3> ubíraly 0,37 procenta. Ceny ropy <CLc1> a zlata <XAU=> klesaly, a negativně tak ovlivňovaly důvěru trhu. Analytici uvedli, že někteří investoři již s blížícím se koncem roku přerušují rizikové obchody.
"Oslabující akcie a nechuť k riziku podporují dolar a jen, zatímco měny s vyšším výnosem klesají," uvedl Niels Christensen, měnový stratég ze společnosti Nordea.
"Pozornost se hodně upírá k ochotě riskovat, protože se nečekají žádné větší události a trh je s blížícím se koncem roku o něco citlivější, přičemž investoři chtějí chránit své pozice."
Dolarový index <.DXY>, měřítko výkonnosti dolaru vůči koši předních měn, v 11:00 SEČ posiloval o 0,33 procenta na 75,433 bodu, a vzdaloval se tak od 15měsíčního minima 74,679 bodu, na něž spadl v úterý.
Euro <EUR=> oslabovalo o 0,7 procenta na 1,4862 dolaru.
Euro ve středu vůči dolaru vystoupalo o více než půl procenta, ale ve čtvrtek mělo potíže prolomit hranici 1,5000 dolaru a stanovit nové roční maximum nad úrovní 1,5064 dolaru.
Trh bude sledovat údaj o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech, jenž vyjde ve 14:30, jako signál případné stabilizace trhu práce. Ekonomové oslovení v průzkumu agentury Reuters předpověděli 505.000 nových žádostí oproti 502.000 z předchozího týdne.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]