Podle jednoho ze zdrojů se proti plánu postavilo 15 členských států, deset z nich podpořilo komisi a dva se zdržely hlasování. To odpovídá dosavadní situaci, kdy je většina zemí EU pro zrušení cel.
Bruselská komise v roce 2006 pod tlakem výrobců z některých zemí, kteří obvinili Čínu a Vietnam ze subvencování levné výroby obuvi, uvalila na dva roky antidumpingová cla 16,5 procenta na obuv z Číny a deset procent na obuv z Vietnamu. Brusel pak cla loni v říjnu přechodně prodloužil do přezkoumání situace, přestože většina členských států byla proti a Peking pohrozil stížností u Světové obchodní organizace (WTO).
Minulý měsíc pak Brusel přišel s kompromisním návrhem, který měl usmířit Peking a globální výrobce obuvi a nerozhněvat protekcionisticky zaměřené země vesměs z jihu Evropy. Komise by normálně mohla navrhnout zavedení "definitivních cel" na pět let.
V otázce cel na obuv se země EU rozdělily na dva tábory. Okamžité zrušení cel ještě před klíčovým předvánočním obdobím podle diplomatů podporují Británie, Německo, Česká republika, Rakousko, Belgie, Nizozemsko, Švédsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Irsko, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, a Kypr. Naopak Itálie, Španělsko, Francie a Polsko, kde je silná domácí výroba obuvi, chtějí cla zachovat.