Viceguvernér ČNB Singer: Úrokové sazby by měly ještě klesnout

19.11.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 19. listopadu (ČTK) - Viceguvernér České národní banky Miroslav Singer je pro další snižování úrokových sazeb. Řekl to v dnešním rozhovoru na serveru Patria.cz. Uvolnění měnové politiky podle něj způsobí lepší naplňování inflačního cíle ČNB, pro který je jedním z rizik posílení kurzu koruny. Existence české měny je ovšem podle Singera v současné době pozitivem pro celou domácí ekonomiku.

"V tuto konkrétní chvíli by snížení sazeb určitě nebylo chybou," řekl serveru Singer. Bankovní rada ČNB naposledy o nastavení úrokových sazeb jednala počátkem listopadu a ponechala je beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na historickém minimu 1,25 procenta. Na tuto úroveň ji centrální bankéři snížili o čtvrt procentního bodu začátkem srpna.

Současné posilování koruny sice podle Singera ohrožuje naplňování inflačního cíle ČNB, samostatná měnová politika České republiky je ale pro letošek pro tuzemskou ekonomiku pozitivní. "Teď je koruna naopak slabší, než kdybychom od letošního roku zavedli euro," uvedl Singer.

Podle prognózy ČNB by se inflace v letošním čtvrtém čtvrtletí a prvním čtvrtletí příštího roku měla pohybovat blízko nuly, poté se začne zvyšovat a ve čtvrtém čtvrtletí 2010 a prvním čtvrtletí 2011 bude mírně nad dvouprocentním inflačním cílem. Nyní se inflace pohybuje hluboko pod spodním okrajem tolerančního pásma, které si ČNB stanovila kolem svého aktuálního tříprocentního cíle.

Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl agentuře Reuters řekl, že ČNB by na příštím zasedání své bankovní rady mohla základní úrokovou sazbu zvýšit, ale i snížit. Nelze se prý automaticky domnívat, že sazby již dosáhly minima, neboť by se mohlo objevit riziko vyššího růstu inflace.

Právě vývoj rizikových faktorů bude pro Hampla klíčový, až se bude rada znovu zabývat měnovou politikou a bude posuzovat úrokové sazby. V tuto chvíli je pro Hampla riziko v tom, že až se ekonomika dostane z krize, bude její výkonnost slabší. To by mohlo vést k růstu cenových tlaků na straně poptávky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK