...výnosem jako australský dolar následně ztrácely přitažlivost.
Japonský index Nikkei <.N225> v pátek oslabil o 0,5 procenta, a zapsal si tak první čtyřtýdenní řadu ztrát po více než roce poté, co americký index S&P 500 ve čtvrtek zaznamenal největší denní procentní propad za poslední tři týdny. Evropské akcie <.FTEU3> zahájily obchodování mírně výš.
"Nechuť k riziku nyní zcela převládá a zřejmě tomu tak bude i nadále," uvedl Stuart Bennett, měnový stratég ze společnosti Calyon. "Nicméně žádné nové informace, jež by měly vyvolat novou vlnu nejistoty, se neobjevily."
Dolar také podpořilo to, že banky uložily peníze do aktiv vnímaných jako bezpečné útočiště, například vládních dluhopisů Spojených států.
Sazby krátkodobých vládních dluhopisů Spojených států ve čtvrtek klesly, když výnos dvouletých dluhopisů sklouzl na roční minimum 0,68 procenta. Tříměsíční pokladniční poukázky se obchodovaly poblíž úrovně 1 bazického bodu a šestiměsíční se přiblížily rekordním minimům, uvedli dealeři.
To bylo z velké části důsledkem toho, že fondy vybíraly zisky a ukládaly hotovost do vládních dluhopisů Spojených států, aby "vylepšily" svá portfolia před koncem tohoto a příštího měsíce.
Dolarový index <.DXY>, měřítko výkonnosti dolaru vůči koši předních měn, v 10:40 SEČ přidával 0,20 procenta na 75,447 bodu, a pohyboval se tak vysoko nad úrovní 15měsíčního minima 74,679 bodu, na něž se propadl v pondělí.
Euro <EUR=> klesalo o 0,2 procenta na 1,4888 dolaru.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]