Zatímco před dvěma roky byla změna oboru otázkou spíše výjimek, dnes je situace jiná. "Ve světle finanční krize se zaměstnanci na svých pozicích cítí po náročném roce svázaní a volají po větší svobodě, kterou velmi často pocitově nenacházejí u svých současných zaměstnavatelů. Tu právě hledají ve volbě jiného sektoru," uvedla Lucie Teislerová z Anderson Willinger.
Dotázaní manažeři nejčastěji tvrdili, že v jiných odvětvích očekávají větší stabilitu a pokrok. Tato myšlenka změny je nejvíce podporovaná manažery ze sektoru finančních služeb a maloobchodu. Právě tyto dva obory byly krizí silně zasaženy, nyní už ovšem procházejí oživením.
Další příčinou úvah manažerů o změně oboru je celková nespokojenost v zaměstnání. V okruhu senior manažerů je nespokojen zhruba jeden manažer ze čtyř, nejvíce opět v sektoru finančních služeb a maloobchodu. Manažeři uvádějí jako hlavní důvod strach z propouštění (třetina dotázaných) a také větší stres související s množstvím práce, kterou přebírají po propuštěných zaměstnancích (zhruba polovina manažerů).
"Tak vysoké číslo nespokojenosti také ukazuje mimo jiné na nedostatečnou podporu motivace, což se vyskytuje většinou v rovině komunikace," upozornila Teislerová. Většina dotázaných podle ní dále sdělila, že nečekají povýšení během následujícího roku až dvou, což je velká změna oproti rokům dřívějším, kdy se děly strmé kariérní postupy. Navíc manažeři připouštějí, že postrádají zdokonalení v oboru.
Pokud se zaměstnanec již rozhodl změnu učinit, doporučuje Anderson Willinger pracovníka od jeho volby neodrazovat, spíše najít vhodnou cestu kompromisního řešení, která neublíží žádné straně. "Podle naší studie 80 procent manažerů, kteří provést změnu zásadně chtěli, učinili tak stejně v následujících 12 měsících," podotkla mluvčí společnosti Jana Schovánková.
Společnost Anderson Willinger působí na tuzemském trhu od roku 2003. Na počátku roku 2008 byla Praha povýšena na centrum firmy pro více než 15 zemí v regionu.