"Vlivem poklesu cen nových bytů, ke kterému došlo zejména v druhé polovině roku 2008, byly bohužel výrazným způsobem zkráceny marže developerů. Z hlediska zachování nezbytné ekonomiky výstavby tedy není prostor, aby developeři nesli zvýšení DPH 'ze svého', a budou tak nuceni promítnout zvýšení daně do koncové ceny pro spotřebitele," řekl ČTK výkonný ředitel společnosti Central Group Aleš Novotný. Navýšení cen bytů kvůli vyšší dani připustila i developerská společnost Finep.
Se započítám zvýšené sazby daně do cen nemovitostí počítá také CPI Group. "V případě, že ke změně daně dojde, pak se to do cen promítne. Zájemci o naše byty jsou s touto skutečností obeznámeni předem, úpravu ceny na základě změny DPH máme zakotvenu i ve smlouvách," uvedla mluvčí skupiny Michaela Winklerová.
Společnost Ekospol, další z významných hráčů na trhu, prý ale ceny nezvýší a vyšší daň chce platit ze svého zisku. "Zákon nám sice ukládá povinnost DPH odvést, avšak nejsme povinni jej v plné výši přenést na naše klienty," sdělil generální ředitel firmy Evžen Korec.
Přestože stavitelé nevylučují, že ceny bytů opět porostou, v současnosti se stále ještě předhánějí ve slevách a akčních bonusech. Finep v první polovině listopadu uvedl do prodeje nový projekt na pražském Proseku se zaváděcí slevou ve výši deset procent. Zaváděcí ceny nabízí i Central Group. Společnost Bemett nabízí v závislosti na velikosti pozemku slevu až ve výši 370.000 korun na pořízení nízkoenergetického bydlení. Skanska Reality poskytuje na některé byty slevu až půl milionu korun, Ekospol dokonce 600.000 korun.
Snížená sazba daně činí v současné době devět procent, základní 19 procent. Obě od příštího roku vzrostou v rámci vládního úsporného balíčku o jeden procentní bod. Do snížené sazby DPH patří takzvané sociální bydlení. V této kategorii jsou rodinné domy s plochou do 350 metrů čtverečních a byty do 120 metrů čtverečních. Na ostatní byty a domy se vztahuje 19procentní sazba DPH.