Pokud by se podezření z porušení hospodářských pravidel potvrdilo, může Evropská komise oběma firmám udělit citelnou pokutu, která může dosahovat citelné části mnohamiliardových tržeb českých firem. "Pracovníci Komise byli doprovázeni svými protějšky z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže," uvedla komise.
Brusel nicméně upozorňuje, že razie ještě nemusí znamenat, že obě firmy skutečně pochybily. "Evropská komise respektuje právo společností na obhajobu, zejména jejich právo na slyšení v řízení, které proti nim Komise vede," dodala EK s tím, že zatím není schopna odhadnout délku celého vyšetřování.
Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž ČTK řekl, že pracovníci komise dnes zahájili kontrolu v pražském sídle společnosti a sídle společnosti Severočeské doly ze skupiny ČEZ.
Podle Kříže komise uvedla jako důvod pro zahájení kontroly informace, že ČEZ se mohl pokusit omezit rozvoj hospodářské soutěže na velkoobchodním trhu s elektřinou. "Odůvodnění zmiňuje, že by ČEZ mohl vytvářet překážky projektům elektráren konkurentů, že by mohl být zapojený do omezování obchodu s hnědým uhlím či že by mohl ovlivňovat ceny na českém velkoobchodním trhu s elektřinou," uvedl Kříž. Doplnil, že společnost je ale přesvědčena o tom, že veškeré její kroky na trhu s elektřinou jsou v souladu se "zákony, pravidly i dobrými mravy".
Podle informací Eura.cz začala komise vyšetřovat ČEZ a J&T na základě stížnosti společnosti Czech Coal.
Skupina Czech Coal již dříve uvedla, že může společný postup J&T a ČEZ prohloubit nerovnováhu na trhu s výrobou elektrické energie a na trhu hnědého uhlí. Na počátku července pak oznámila, že podá podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a evropskému antimonopolnímu úřadu.