Domácnosti, kterým dodává elektřinu společnost ČEZ, od ledna zaplatí v průměru o 3,55 procenta méně než letos. Zákazníkům společnosti E.ON, která dodává elektřinu na jihu Čech a Moravy, se ceny sníží v průměru o 3,97 procenta a zákazníkům Pražské energetiky ceny klesnou od začátku příštího roku v průměru o 3,21 procenta.
Domácnosti, které elektřinu využívají pouze k vaření, by tak měly příští rok ušetřit v průměru 320 korun. Při ohřevu vody a vaření ušetří domácnost 1100 korun, po připočtení elektrického vytápění se ušetří zhruba 3000 Kč.
Celkovou cenu elektřiny příští rok ovlivní hlavně pokles její spotřeby. Ta v ČR v minulých letech dlouhodobě rostla zhruba dvouprocentním tempem ročně. Ekonomická krize ale způsobila, že velcí a střední zákazníci omezují výrobu a elektřiny odebírají méně. "Elektřiny je více, než zákazníci potřebují, přitom dosud to bylo naopak," uvedl Fiřt.
Klesá cena takzvaného silového proudu, tedy elektřiny na výstupu z elektrárny bez započtení nákladů na distribuci. Naopak regulovaná složka ceny vzroste hlavně kvůli vyšším příspěvkům na obnovitelné zdroje energie.
Do finální ceny elektřiny se tak promítne předpokládaný pokles velkoobchodních cen tzv. silové elektřiny o 15 procent, skutečné zlevnění ale bude mírnější. Podraží totiž systémové služby a vzroste příspěvek na obnovitelné zdroje energie (OZE), který je součástí regulačních poplatků. Příspěvek na OZE by měl podle ERÚ stoupnout příští rok na 168 korun za megawatthodinu z letošních 52 korun.
ERÚ ve středu oznámil, že od 1. ledna příštího roku klesnou výkupní ceny energie vyrobené ve fotovoltaických elektrárnách. ERÚ snížil sazbu za megawathodinu z menších elektráren uvedených do provozu v příštím roce o téměř pět procent na 12.250 Kč.