...zdroje blízké transakci favorizují jako kupce německé Drážďany.
Zahraniční firmy totiž v posledních letech nejsou příliš úspěšní při pokusech o expanzi na největší evropský energetický trh, a nedaří se jim zopakovat dřívější vstup švédského Vattenfall [VATN.UL] a francouzské EDF <EDF.PA>.
V současné době v Německu prodávají aktiva všechny čtyři dominující podniky veřejných služeb - E.ON <EONGn.DE>, RWE <RWEG.DE>, Energie Baden-Württemberg (EnBW) <EBKG.DE> a německá divize Vattenfallu [VATN.UL].
Nicméně zahraničním hráčům ztěžuje život skutečnost, že většina magistrátů měst drží v místních podnicích veřejných služeb podíl a usiluje o získání kontroly.
V případě Drážďan město vytvořilo alianci se 163 místními radnicemi na území východního Německa za účelem koupit dceru EnBW, firmu Geso, jež drží podíly v 11 místních podnicích veřejné služby.
Drážďany podle dvou zasvěcených zdrojů soutěží s firmami investujícími do infrastruktury EQT <EQT.N> a Macquarie <MQG.AX> a německým podnikem veřejných služeb Gelsenwasser <WWGG.DE>.
Nabídku podala také firma Gasag, jež dodává plyn Berlínu a je společně vlastněna firmami Vattenfall, GDF Suez <GSZ.PA> a E.ON, uvedly zdroje.
ČEZ svůj zájem veřejně oznámil, konkureční uchazeči EnBW, Macquarie, EQT, Gasag a Gelsenwasser se k věci odmítly vyjádřit.
KONTROLA NAD MÍSTNÍMI ZÁLEŽITOSTMI
Drážďany jsou nicméně v silné pozici, neboť drží 55procentní podíl ve firmě Drewag, dceřiné společnosti Gesa, jež městu poskytuje enegii, a dovolávají se práva odkoupit do konce roku 2012 zbývající akcie této dcery, ačkoli společnost EnBW toto právo zpochybňuje.
Magistrátní partneři Drážďan drží podíl i v další dceřiné firmě Enso, a jsou tedy s aktivitami skupiny více provázáni.
"Skupina má výhodu přede všemi konkurenty," uvedl zdroj zapojený do prodeje.
Nabídky oceňují Geso zhruba na 950 milionů eur včetně závazků, uvedly zdroje.
Není ovšem vůbec jisté, zda EnBW nakonec Geso prodá. Mohla by se také rozhodnout, že si východoněmecký podnik ponechá, pokud se výběrové řízení nezdaří.
EnBW kupuje 26procentní podíl v konkurenční firmě EWE ze severu země a musí prodat Geso, aby získala souhlas německého antimonopolního úřadu. Ten chce zabránit tomu, aby tyto dva podniky získaly dominantní pozici na východoněmeckém trhu s plynem.
Jiná možnost je, že by firmy prodaly 48procentní podíl EWE v distribuční společnosti VNG.
To původně nebylo v plánu, když měla EnBW zájem na koupi podílu EWE ve VNG, neboť největší plynárenskou firmu ve východním Německu považuje za nejpřitažlivější cíl akvizice.
EWE však dosud nezískala potřebný souhlas od dalších akcionářů VNG - včetně Gazpromu <GAZP.MM> a GdF Suez <GSZ.PA> - čímž tuto transakci zpochybnila, a objevila se možnost, že by EWE mohla prodat VNG, zatímco EnBW si ponechá Geso.
Rozhodnutí o budoucím směřování EnBW pravděpodobně padne na zasedání dozorčí rady 30.listopadu, uvedl nejmenovaný zdroj.
Prodej zapadá do širšího trendu, kdy mění majitele podíly v menších německých podnicích veřejných služeb.
Německá divize švédského Vattenfallu uvedla 31.srpna, že schválila prodej 80procentního podílu ve společnosti Wemag ze Schwerinu za 170 milionů eur do rukou 268 radnic, jež drží zbytek akcií.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]