"Od změny na jedné straně očekáváme zvýšení příjmů státního rozpočtu, na druhé straně nesmí dojít k ohrožení provozu tohoto pojištění. Vypracování konkrétního návrhu je otázka dnů," uvedl Jakob. Konkrétní údaje ovšem nepotvrdil ani nevyvrátil. Toto pojištění provozuje vedle ČP také Kooperativa, které se ale návrh nelíbí.
ČP autentičnost návrhu potvrdila. "Šlo o určitou shodu náhod. MF nás požádalo o kalkulaci výpočtu nákladů, spojených s tímto pojištěním, a ve stejné době jsme spustili do provozu nový systém, který tuto oblast dokázal zefektivnit. Proto jsme přišli s tímto úsporným návrhem," řekl ČTK mluvčí ČP Václav Bálek.
Návrh spočívá v úpravě správní režie ČP a Kooperativy ze současných 13,5 procenta z předepsaného pojistného na příspěvek 75 milionů Kč na krytí fixních nákladů a úhradu variabilních nákladů na provoz 2,3 procenta pojistného. Tato varianta podle ČP přinese státu úsporu 550 milionů Kč. Druhá varianta navrhuje převedení celého kmene pojištění na pojišťovnu schopnou spravovat agendu za podmínek první varianty. Zde ČP vyčíslila úsporu na 620 milionů korun.
"Neumíme si představit redukci nákladů na vyřizování a správu tohoto pojištění podle návrhu České pojišťovny," reagoval člen představenstva Kooperativy Jaroslav Dostal. Pokud by k ní mělo dojít, je podle něj legitimní, aby se k ní měly možnost vyjádřit oficiálně prostřednictvím legislativního procesu zaměstnavatelské svazy i odbory. "Kooperativa je připravena ke všem jednáním respektujícím právní stav, snižujícím administrativu a důsledně dodržujícím klientský standard," dodal.
ČP a Kooperativa vyberou na tomto zákonem pojištění přes šest miliard Kč pojistného ročně. Za rok 2008 vyplatil stát za správní režii oběma pojišťovnám přes 840 milionů Kč.
Současnou situaci v tomto pojištění již dříve kritizovala Evropská unie, která navrhla buď do systému zahrnout všechny pojišťovny, nebo převést pojištění na stát. Správu pojištění by proto měla převzít Česká správa sociálního zabezpečení, která ale není schopna do konce roku převzít od obou komerčních pojišťoven agendu, protože by to vyžadovalo přijetí a proškolení stovek nových zaměstnanců. Nový systém úrazového pojištění proto začne platit až od 1. ledna 2013.
Na základě původního návrhu zákona, přijatého v minulém volebním období poslanci, schváleného senátory a poté v květnu 2006 podepsaného prezidentem Václavem Klausem, měl nový model fungovat již od ledna 2008. Zákonodárci i Klaus však v roce 2007 odložili platnost úpravy do ledna 2010 na návrh tehdejšího kabinetu Mirka Topolánka, který chtěl znovu otevřít debatu o tom, jaký systém úrazového pojištění vlastně zvolit.