Těžba kůrovcového dříví se podle něj zmnohonásobila až poté, co kraj před 100 dny upozornil přes média na kůrovcovou pandemii. Kraj podle něj dohlédne, aby těžba pokračovala, pokud to podmínky dovolí. "Za posledních deset týdnů se na vrcholcích Šumavy vytěžilo více dřeva, než za předešlých osm měsíců, dokonce více, než v období po orkánu Kyrill," uvedl hejtman. Dosud se vytěžilo 283.430 metrů kubických, z toho za období září až listopad 142.000, poukázal.
Podle ředitele Správy Národního parku a CHKO Šumava Františka Krejčího není těžba dána ustanovením pracovních skupin, ale bionomií kůrovce. "To znamená, že největší objem těžeb byl v srpnu, což bylo dáno vývojovými stádii kůrovce v jednotlivých územích národního parku," řekl ČTK.
Pokračování kůrovcové kalamity se podle něj očekává i v příštím roce, a to ve všech částech střední Evropy, kterou v roce 2007 zasáhl orkán Kyrill. Správa parku proto minulý měsíc zahájila zadávání veřejných zakázek. V uplynulých třech letech také zvýšila plochy lesních školek, aby byla v pěstování sazenic soběstačná.
Nahrává tomu i letošní sběr semen dřevin, který byl velmi úspěšný. Podle schválené koncepce stabilizace lesa v NP Šumava by se měl počet sazenic vypěstovaných ve zdejších školkách do šesti let zvýšit z 300.000 na 550.000 kusů. Letos lesní dělníci vysadili na 300.000 sazenic jedlí a listnáčů. Obnovili jimi les na 200 hektarech. Plocha je o 20 hektarů větší než loni a o 70 hektarů rozlehlejší než v roce 2007.
Hejtman ocenil, že se podařilo nastartovat lepší komunikaci s ministerstvem životního prostředí, a že jím ustanovená komise se shodla na společných závěrech, které by měli ještě podepsat zástupci NP a ministerstva. Poznamenal, že komise se shodla na tom, že dřevo, které kůrovec opustil v bezzásahových zónách se likvidovat nebude, že těžební kapacita bude využitá na záchranu lesa živého.