- Zařazuje se definice rozestavěného bytu a rozestavěného nebytového prostoru. To je potřebné pro realizaci smlouvy o výstavbě jednotek. Současně se doplňuje výčet společných částí domu, např. o výměníky tepla, výtahy, hromosvody aj. Zařazuje se pojem zasta věného pozemku, který zahrnuje i nádvoří za předpokladu, že je ohraničeno ze všech stran bytovým domem.
- Vymezuje se nový typ právnické osoby - společenství vlastníků jednotek - odpovídající hlavnímu účelu, kterým je řádný výkon práv a povinností spojených se správou, provozem a opravami společných částí domu. Zkušenosti z praxe potvrzují nezbytnost toho aby správa a provoz domů s jednotkami ve vlastnictví byly takto realizovány, aniž by k tomu bylo zapotřebí pověření všech vlastníků jednotek. Zákon stanovuj e povinnost vlastníků jednotek zapsat společenství do zvláštního rejstříku vedeného u okresního úřadu.
- Vlastníci jednotek ručí za závazky společenství v poměru, který odpovídá velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu.
- Zákon podrobněji definuje práva a povinnosti stavebníků při výstavbě domu s jednotkami.
- S převodem nebo přechodem vlastnictví k j ednotce přechází spoluvlastnicví společných částí domu, popřípadě další práva a povinnosti spojené s vlastnictvím jednotky a společných částí domu.
- Nedojde-li mezi vlastníkem jednotky a vl astníkem pozemku ke sjednání písemné smlouvy o úpravě práv k pozemku do 31. 12. 2000, vzniká dnem 1. Ledna 2001 ve prospěch vlastníka jednotky věcné břemeno k zastavěnému pozemku, a to za náhradu. Obsahem věcného břemene je právo vlastníka jednotky spoluužívat zastavěný pozemek.
- Nebyla-li uzavřena do 31. Prosince 1995 smlouva mezi členem bytového družstva a družstvem o převodu do vlastnictví, právo na uzavření smlouvy se podle návrhu zákona nepromlčuje, a to ani pro právní nástup fyzické osoby - člena družstva.
Zdroj: HN z 16. 9. 1999