Nejhůře na tom byl dosud státní rozpočet v roce 2003, kdy za celý rok přesáhl schodek 109 miliard korun. Důvodem letošního špatného výsledku hospodaření státu je především hospodářská recese doprovázená propadem daňových příjmů a zvýšenými výdaji.
Původně schválený rozpočet počítal letos s deficitem 38,1 miliardy korun; vláda v listopadu navrhla zvýšení o dalších zhruba 14 miliard korun kvůli tomu, že chyběly peníze na důchody, podpory v nezaměstnanosti a úroky ze státního dluhu.
Celkové příjmy rozpočtu ke konci listopadu meziročně klesly o 73,6 miliardy korun na 873,4 miliardy korun. "Na meziročním poklesu se podílely především příjmy z daní a poplatků a příjmy z pojistného na sociálním zabezpečení," uvedlo MF. Příjmy z daní a poplatků klesly o 11 procent na 430,7 miliardy korun. Naplánovaný rozpočet přitom počítá s růstem o více než devět procent.
Celkové výdaje státu naopak meziročně stouply o 89,3 miliardy na 1,043 bilionu korun. Na sociální dávky stát vynaložil koncem listopadu 390,6 miliardy korun, meziročně o 24,2 miliardy více. Z toho na důchodech stát vyplatil 308,6 miliardy korun, což je 23,4 miliardy více než před rokem. Na důchodovém pojištění ale stát ke konci listopadu získal pouze 281,4 miliardy korun, tedy meziročně o sedm miliard méně.