...
* Obchodní ředitel Svoboda říká, že ČEZ nedostal tip dříve
* Evropská komise vyslýchala zhruba 20 zaměstnanců ČEZ
Michael Kahn
Regulátoři Evropské komise, kteří vyšetřují skupinu ČEZ <CEZPsp.PR>, zřejmě zkoumají spíše situaci na trhu s hnědým uhlím než trh s elektřinou, který je plně liberalizovaný, řekl v úterý obchodní ředitel elektrárenské firmy Alan Svoboda.
Ředitel divize obchod také potvrdil spekulace o tom, že za vyšetřováním nejspíš stojí dlouholetý spor o dodávky hnědého uhlí s firmou Czech Coal.
Regulátoři rovněž zkoumají, zda ČEZ neblokuje snahu některých konkurentů o výstavbu elektráren v Česku, uvedla dříve Evropská komise, jež vyšetřuje rovněž Energetický a průmyslový holding spřízněné finanční skupiny J&T.
"Vyšetřovatelé vyslýchali zhruba 20 manažerů a zaměstnanců a po dvou dnech si vzali nějaké dokumenty, které se týkají zejména těžby uhlí," řekl Svoboda agentuře Reuters během energetické konference v Praze.
"Pochybuji, že by šlo o nějaké významné vyšetřování velkoobchodního trhu s elektřinou."
Svoboda dodal, že nedávné propojení velkoobchodních trhů v Česku a na Slovensku, stejně jako likvidní energetická burza zaručují, že je trh transparentní.
"My nemáme žádné nástroje, jak ovlivňovat trh, i kdybychom chtěli, my se řídíme cenami na velkoobchodním trhu," řekl.
ČEZ a J&T letos společně koupily německé doly Mibrag. Spolupracovaly také při převzetí českých aktiv britské firmy International Power <IPR.L> v Česku, kdy J&T získala elektrárnu Opatovice a dohodla se s firmou ČEZ, že jí přeprodá 49 procent Pražské teplárenské.
Czech Coal si na transakci stěžovala u Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, a přilila tak olej do ohně po dlouholetých sporech o ceny dodávek uhlí.
"Podali u komise obvinění, jež s největší pravděpodobností vyvolala toto vyšetřování," řekl Svoboda. "Nakonec to ale může obrátit pozornost na ně."
Tento "nepřátelský krok" zřejmě podle Svobody zkomplikuje snahu o mimosoudní vyrovnání sporů s Czech Coal, která patří z poloviny finančníku Pavlu Tykačovi.
Svoboda rovněž odmítl obvinění, že by ČEZ věděl o příjezdu regulátorů s předstihem, a mohl tak zlikvidovat některé důkazy.
O vyšetřování Evropské komise informoval s jednodenním předstihem internetový server Euro Online s odvoláním na zdroje z firemního sektoru, i když evropský regulátor informoval pouze představitele ÚOHS.
"Jediná opatření jsme učinili zhruba před rokem a půl, když komise navštívila další podniky veřejných služeb (v Evropě) a my jsme si uvědomili, že dříve nebo později se objeví návštěva i u nás, jelikož patříme mezi 10 hlavních evropských utilit," řekl.
"Vydali jsme instrukce o tom, jak spolupracovat s regulátory, aby případné vyšetřování u nás proběhlo hladce."
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]