McCartney v EP: Omezte konzumaci masa, pomůžete chránit klima

03.12.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 3. prosince (zpravodaj ČTK) - Alespoň jeden den v týdnu ze svého jídelníčku vyškrtněte maso a pomůžete tím ochraně klimatu naší planety! Tak by se dal shrnout vzkaz z dnešního vystoupení britského hudebníka a bývalého člena skupiny Beatles Paula McCartneyho v Evropském parlamentu.

Slavný muzikant v bruselském sídle zákonodárců vystoupil v rámci slyšení o boji proti globálnímu oteplování, které neslo název "Méně masa = méně tepla". Kromě McCartneyho hovořili třeba i zástupci Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC) či zástupci vedení Evropského parlamentu.

"Musíme použít každý prostředek ke snížení emisí skleníkových plynů a snížení produkce masa je jedním z nich," podotkl Radžendra Pačauri, který IPCC předsedá. Sám výzvu k bezmasé stravě alespoň po dobu jednoho dne v týdnu také podpořil. Podle něj zhruba 80 procent emisí skleníkových plynů ze zemědělství pochází právě z živočišné výroby a produkce dobytka.

"Je naléhavě třeba něco v té věci udělat," poznamenal McCartney, který sám maso nejí, což připomněl i v proslovu. Dodal ale, že řada vědců maso jí, přesto vyzývá ke snížení spotřeby masa a omezení živočišné produkce.

Odkazoval třeba na studie, podle nichž živočišná výroba produkuje více emisí než celý sektor dopravy. Kromě toho produkce masa má dopady také například na odlesňování, čímž dále ovlivňuje životní prostředí.

Dobytek na pastvinách vypouští do ovzduší plyny, mimo jiné metan. Ten má však velkou schopnost držet teplo, připomněl hudebník, podle něhož to přispívá ke globálnímu oteplení. "Jedním z řešení je snížit spotřebu masa," podotkl.

Svůj "příspěvek" do diskuze dnes přidali i kuchaři vařící pro osazenstvo zákonodárného sboru i jeho hosty. Zatímco běžně bývá v parlamentních restauracích k dispozici jen jedno bezmasé jídlo, dnes to byla hned polovina ze všech nabízených pokrmů.

Po celém světě se v poslední době v souvislosti s bojem proti globálnímu oteplování mobilizují nejrůznější osobnosti, hnutí, organizace, ale i politici a státníci. Již za několik dní totiž v dánské Kodani začne s napětím očekávaná mezinárodní konference, na níž by se měl svět dohodnout, jak dál v boji proti změnám klimatu společně postupovat po roce 2012, kdy vyprší takzvaný Kjótský protokol o snižování emisí skleníkových plynů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK