V regionu si podle analytiků Fitch nejlépe vedou banky v Turecku, České republice, na Slovensku a v Polsku. Jsou zpravidla lépe kapitálově vybaveny a mají i vyšší kapitálovou flexibilitu, tudíž i lepší předpoklady k tomu, aby se rychleji vrátily k normálu a znovu zvyšovaly zisky.
Banky ve střední a východní Evropě se nevyhnuly dopadům hospodářské recese, která zasáhla většinu regionu. Největším problémem se ukázal příliš velký objem půjček v cizích měnách, což je problém, který se týkal především Maďarska a právě pobaltských zemí. Tyto státy jsou z celého regionu také zasaženy nejvíce. Prioritou teď pro banky bude obnova úvěrování, aby podpořily proces hospodářského oživení.
"Bankovní systémy s vyšším objemem financování a kapitálové flexibility budou schopny podpořit hospodářský růst. Naopak ty systémy, v nichž je největší nerovnováha, což jsou pobaltské země, něčeho takového zdaleka nebudou schopny," řekl analytik agentury Fitch Michael Steinbarth.
Všechny tři pobaltské země, tedy Estonsko, Lotyšsko a Litva, letos čeká hospodářský propad o více než deset procent. Vlády ve všech těchto zemích se totiž snaží udržet kurz měny k euru, aby nemusely přistoupit k devalvaci. Tamní banky čeká kvůli recesi další růst objemu nesplácených půjček.
Zdaleka nejlépe si v regionu vede Polsko. To bude zřejmě jedinou zemí Evropské unie, která se letos recesi úplně vyhne. Polská ekonomika ve třetím čtvrtletí vykázala růst o 1,7 procenta a tamní ekonomové předpokládají, že v příštím roce se tempo růstu ještě zrychlí.