"Vyhneme se tak deformaci trhu spojené s tím, že bychom příliš dlouho udržovali nestandardní opatření," řekl k chystané strategii ukončení současných podpůrných opatření Trichet, jehož citovala agentura Reuters. O plánech ECB informoval členy parlamentního výboru pro hospodářské a měnové záležitosti.
Trichet řekl, že v současné době nemá žádné poznatky o tom, že by v eurozóně ještě byly znát dopady úvěrové krize. Stále však přetrvává nejistota ohledně hospodářského výhledu, což znamená, že firmy zatím nebudou mít odvahu brát si více nových úvěrů.
"Je důležité vyhnout se situaci, kdy jsou (komerční) banky příliš závislé na mimořádném financování ze strany centrální banky. V kontextu stabilizace měnových trhů je třeba posílit bankám stimuly na restrukturalizaci bilance za pomoci rekapitalizace," doplnil Trichet.
ECB na zasedání své bankovní rady minulý týden nechala základní úrok na historickém minimu jednoho procenta. Nastínila však, že začne s odbouráváním podpůrných opatření, která přijala loni na podzim. Opatření spočívají v tom, že banka dodává na trh likviditu v podobě mimořádně levných úvěrů. V podstatě vyhoví všem komerčním bankám, které si o levné peníze řeknou.
"Navíc správně načasované a postupné odstranění stimulů by mělo pomoci aktivitě na peněžním trhu a posílit monitoring mezi bankami navzájem," řekl dále Trichet. Šéf ECB dodal, že je velmi důležité mimořádnou likviditu odstraňovat postupně a ve správný čas. Nelze ale mít žádný předem daný plán, který by určil, kdy je na odstranění stimulů příliš brzy a kdy příliš pozdě.
Úrokové sazby jsou podle Tricheta nastaveny vhodně a ECB bude nadále vycházet vstříc všem bankám, které budou potřebovat likviditu. Komerční banky tak prý zatím i nadále mohou spoléhat na to, že ECB jim poskytne tolik peněz, o kolik si řeknou, a to zatím tak dlouho, dokud banky budou dodatečnou likviditu potřebovat.