Regionální měny podle Jana Vejmělka z Komerční banky doplatily na zvýšenou averzi investorů k riziku. Šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke v pondělí trhy usměrnil v tom smyslu, že je předčasné oslavovat oživení americké ekonomiky, což se podle Vejmělka promítlo do negativní nálady globálně na akciových trzích a středoevropským měnám podle něj nepomohl ani nečekaný a poměrně výrazný propad německé průmyslové výroby za říjen. Koruna však dnes ztrácela relativně nejméně, hůře na tom byl polský zlotý a největší ztráty zaznamenal maďarský forint, dodal.
Podle hlavního ekonoma Next Finance Vladimíra Pikory se trhy "vylekaly" dnešní zprávy o výši ztrát, jimž čelí developerská firma Nakheel, dcera konglomerátu Dubai World. "Spekulanti začali ihned prodávat akcie a nakupovat dolar. Ten proto posílil až pod včerejší (pondělní) maxima, čím se ale roztočila kolečka dalších finančních operací. Jejich výsledkem je oslabení středoevropských měn," uvedl.
K dnešnímu oslabení koruny mohly podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka mohly přispět i komentáře členů bankovní rady ČNB Evy Zamrazilové a Mojmíra Hampla. Zatímco podle Zamrazilové může mít ČNB při absenci inflačních tlaků prostor pro snížení sazeb, Hampl nevidí silný argument, proč by měl měnit názor, poté co minule hlasoval pro sazby beze změny. "První z komentářů je trochu překvapivý, neboť Eva Zamrazilová nebyla z členů bankovní rady podporujících nižší sazby. Mohl tak přispět k dnešnímu oslabení koruny, i když hlavní váhu měla vyšší averze k riziku ve světě," uvedl.
Dnešní zveřejnění statistiky z českého trhu práce podle analytiků žádnou reakci domácích finančních trhů nevyvolalo
Dolar si polepšil k euru na 1,4750. "Po posledním komentáři šéfa Fedu se znovu upevňuje vazba eurodolaru na vývoj averze k riziku. Dnešní výprodeje rizikových aktiv tak hrály americké měně do karet," dodal Vlk.