...analytiků)
Hrubý domácí produkt (HDP) ve třetím čtvrtletí mezikvartálně vzrostl o 0,8 procenta, meziročně však klesl o 4,1 procenta, uvedl ve středu Český statistický úřad (ČSÚ).
Zpřesněné výsledky tak potvrdily data z rychlého odhadu.
Údaje byly nad odhadem centrální banky, která v listopadové makroekonomické prognóze odhadovala pro třetí čtvrtletí pokles HDP o 4,9 procenta.
Index spotřebitelských cen (CPI) v listopadu meziměsíčně vzrostl o 0,2 procenta po snížení stejnou měrou v říjnu, uvedl dále úřad. Trh čekal růst pouze o 0,1 procenta.
Meziroční inflace zrychlila na 0,5 procenta z říjnových minus 0,2 procenta <CZ/ECON04> <CZ/ECON15>, zatímco analytici čekali růst cen o 0,4 procenta.
Centrální banka předpovídala v poslední listopadové prognóze listopadovou inflaci 0,1 procenta.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE: HRUBÝ DOMÁCÍ PRODUKT Q3/Q2 Q3-09/Q3-08 celková změna (pct) +0,8 -4,1
PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nWLA0201]. CPI 11/09 10/09 11/08 meziměsíční změna v pct +0,2 -0,2 -0,5 meziroční změna v pct +0,5 -0,2 +4,4
OČEKÁVÁNÍ TRHU
Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON15>.
NEPŘEHLÉDNĚTE
* Na nabídkové straně ekonomiky ovlivnila mezikvartální růst celkové hrubé přidané hodnoty (HPH) zejména odvětví peněžnictví a pojišťovnictví, stavebnictví, obchodu, dopravy a služeb.
* Na poklesu úhrnné poptávky se podílel především pokles tvorby hrubého kapitálu, který podobně jako v předchozím kvartálu klesl o 23,8 procenta.
* Výdaje na konečnou spotřebu pokles brzdily příspěvkem 1,8 procentního bodu. Výsledek zahraničního obchodu mezitím působil v podstatě neutrálně.
* Meziměsíční růst spotřebitelských cen ovlivnilo zvýšení cen v oddíle pohonných hmot, obrat nastal také ve vývoji cen potravin a nealkoholických nápojů, jež vzrostly o 0,5 procenta po devíti měsících poklesu.
KOMENTÁŘE
JAN VEJMĚLEK, HLAVNÍ ANALYTIK PRO EKONOMIKU A STRATEGII, KB
"Statistika HDP potvrdila, že recese v české ekonomice trvala dvě čtvrtletí, od čtvrtého kvartálu 2008 do prvního čtvrtletí 2009. Druhé čtvrtletí znamenalo stabilizaci, třetí pak růstový impuls. Ten byl způsoben především fiskálními stimuly v zahraničí, což podpořilo českou průmyslovou výrobu, významnou roli sehrál i efekt zásob, které v předchozích kvartálech spadly na neúměrně nízkou úroveň.
"Poslední data ze zahraničí, především z Německa, však ukazují, že ukončení fiskálních stimulů bude znamenat ještě jednu vlnu ochlazení ekonomické aktivity, což se v české ekonomice projeví nižším mezikvartálním růstovým tempem již ve čtvrtém kvartálu 2009."
"Pro první kvartál 2010 dokonce vidíme riziko opětovného mezikvartálního poklesu, kdy se domácí hospodářství bude muset vypořádat nejenom se slabší poptávkou ze zahraničí, ale i restriktivním působením Janotova fiskálního balíčku."
PETR DUFEK, ANALYTIK, ČSOB
"U HDP je to minimální překvapení vzhledem k tomu, co už statistický úřad oznámil v rámci svého odhadu. Zajímavá je rostoucí spotřeba domácností v době vysoké nezaměstnanosti, ale i zde je vidět přicházející útlum. Pád investic rovněž nepřekvapuje vzhledem k tomu, že se v ekonomice zdaleka nevyužívají stávající kapacity, natož aby se vytvářely nové.
"Obrázek ekonomiky se nemění, zlepšení se dá čekat i v posledním kvartálu. Další oživení ekonomiky však bude jen mírné a zranitelné ze strany výkyvu zahraniční poptávky."
ODKAZY
Podrobná zpráva o vývoji HDP a inflace je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz
REGIONÁLNÍ SROVNÁNÍ
Slovenský HDP ve třetím čtvrtletí klesl o 4,8 procenta, polský vzrostl o 1,7 procenta a maďarský spadl o 7,1 procenta.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]