"Chování vedení firmy překročilo únosnou mez. Proto se obrátím na kolegy ze Světové federace kováků, která má příští týden zasedání v Ženevě. Chci s nimi zkoordinovat spolupráci v rámci firem, kde má nějakou účast Hyundai nebo Kia, vlastně celý tento koncern," řekl ČTK Středula. Oslovit také hodlá odborářské kolegy z Koreje. "Chci, aby věděli, jak se vedení firmy chová k zaměstnancům v našem regionu. Chceme, aby se o tom dozvědělo vedení koncernu přímo v Koreji," uvedl Středula, který je členem řídícího výboru organizace IMF. Vedení automobilky Hyundai v Nošovicích se podle něho musí začít chovat k lidem slušně, jako je obvyklé v evropských zemích.
Odbory KOVO také nevylučují, že se obrátí na OECD. "Firma se velmi rychle přibližuje tomu, že také dáme podání na OECD a využijeme svého práva. Týkalo by se porušování odborových práv," dodal Středula.
Mluvčí automobilky jakékoliv porušování předpisů ze strany vedení odmítl. "Určitě by bylo lepší, kdyby se místo silných prohlášení předseda Středula napřed osobně seznámil se situací v automobilce, ostatně termín schůzky je již oběma stranami plánován," uvedl Vaněk.
Vyjednávání v nošovické automobilce se minulý týden zkomplikovalo. Hrozba vyhlášení stávky se kvůli tomu zvýšila. Odbory nechtějí připustit, aby byli potrestáni zaměstnanci, kteří na hodinu zastavili výrobu a začali protestovat proti špatným pracovním podmínkám, zejména proti povinným přesčasům. Ty pak vedení firmy zrušilo. "Další jednání se zaseklo na jediném bodu. Oni (vedení) chtějí stále postihovat zaměstnance, kteří přerušili práci 2. prosince. Chtějí je nějakým způsobem sankcionovat. To rezolutně odmítáme," řekl ČTK šéf odborů Hyundai Radek Kuchař.
Tomu rovněž vadí, jak vedení firmy jedná s odbory. "Týká se to informování zaměstnanců z naší strany. Chceme mít volnější prostor k pohybu, abychom mohli s lidmi komunikovat a říct jim, co se děje. Chceme znát názor zaměstnanců, ale oni nám to nechtějí umožnit," popsal Kuchař. Ten ČTK potvrdil, že se možnost vyhlášení stávky přiblížila.
"Zaměstnavatel nám háže klacky pod nohy, snaží se pouze získat čas a uklidnit situaci mezi zaměstnanci," podotkl. Také mu vadí skutečnost, že firma nechce povolit odborům uvolněného funkcionáře. "Vedení firmy si to nepřeje, abychom neměli převahu nějaké síly. Oni si pořád myslí, že odbory jsou nepřátelé, ale přitom kdyby nám od začátku naslouchali, že přesčasy jsou problém, tak by se situace nikdy tak nevyhrotila. Když nás nebrali vážně, tak jednou musely špatné věci ve firmě vyjít ven," upozornil Kuchař.
Nošovická automobilka Hyundai nyní zaměstnává 2000 lidí. Sériovou výrobu firma rozjela loni v listopadu. Do letošního září vyrobila zhruba 80.000 vozů, její současná výrobní kapacita je 200.000 automobilů ročně.