...analytika)
Ceny průmyslových výrobců v listopadu meziměsíčně nečekaně vzrostly o 0,4 procenta poté, co v říjnu ubraly 0,2 procenta, uvedl v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).
V meziročním pohledu se ceny snížily o 2,4 procenta, což je dvanáctý pokles v řadě. Nejhlubší meziroční pokles od začátku sledování v roce 1991 přitom ceny zaznamenaly v září, kdy klesly o 5,4 procenta.
ZVEŘEJNĚNÉ ÚDAJE ČSÚ VÝROBNÍ CENY 11/09 10/09 11/08 Ceny v průmyslu meziměsíční změna v pct +0,4 -0,2 -1,9 meziroční změna v pct -2,4 -4,6 +1,3
PRO TABULKU KLIKNĚTE NA [ID:nWLA0723]
OČEKÁVÁNÍ TRHU
Analytici dotázaní Reuters očekávali meziměsíční stagnaci indexu cen průmyslových výrobců (PPI) a meziroční pokles o 2,7 procenta <CZ/ECON04>.
Souhrn předpovědí na české makroekonomické ukazatele najdete na <CZ/ECON15>.
NEPŘEHLÉDNĚTE * V meziměsíčním srovnání stouply zejména ceny koksárenských a rafinovaných ropných výrobků, a sice o 6,0 procenta. * Klesly naopak ceny potravinářských výrobků o 0,2 procenta. * Největší vliv na meziroční pokles mělo snížení cen obecných kovů a kovodělných výrobků o 16,5 procenta. Ceny potravinářských výrobků se snížily o 4,8 procenta, zatímco ceny koksárenských a rafinovaných ropných produktů ubraly jen 1,0 procenta. * Ceny zemědělských výrobců meziměsíčně klesly o 0,2 procenta a meziročně propadly o 16,0 procenta.
KOMENTÁŘE
DAVID MAREK, HLAVNÍ EKONOM, PATRIA FINANCE
"Je to výš, než se čekalo, je to dáno zejména tím, že začala znovu zlobit ropa, jejíž ceny zvýšily i ceny rafinerských výrobků v České republice, a to je argument, který bude v bankovní radě spíše podporovat názor stabilních úrokových sazeb, protože se deflace ve spotřebitelských cenách změnila zpátky na inflaci a v produkčních cenách meziroční deflace zmírňuje.
"Spíše to hovoří ve prospěch toho, že úrokové sazby budou nějakou dobu stabilní."
JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"Růst cen v průmyslu lze plně vysvětlit růstem cen v odvětví koksu a rafinérských ropných výrobků. Tato skupina je silně ovlivněna vývojem volatilních cen ropy, stejně tak jako pohonné hmoty v rámci spotřebitelského koše. Ačkoliv tak ceny v průmyslu rostly více, než se čekalo, z pohledu měnové politiky výraznější implikace nevidíme. Z tohoto pohledu je zajímavější vývoj cen zemědělských výrobců, které mají dopad do budoucích cen potravin. Tyto ceny poklesly v souladu se sezónností. Stále tak neukazují, že by ceny potravin měly nějak výrazně v nejbližším období růst.
"Dle očekávání je již dno v meziroční dynamice průmyslových cen za námi, nicméně do černých čísel se patrně dostaneme až ve 2.kvartálu 2010. Za celý letošní rok by měly ceny průmyslových výrobců klesnout dle našeho odhadu o 3,1 procenta. V roce 2010 očekáváme, že ceny v průmyslu mohou mírně vzrůst. Záležet bude samozřejmě zejména na dalším vývoji komodit."
MICHAL BROŽKA, ANALYTIK, RAIFFEISENBANK
"Ceny v průmyslu jsou stále velmi nízko, ale počínající rychlejší ústup z deflačního pásma je argumentem pro další nesnižování úrokových sazeb, i když spíše argumentem druhořadým.
"Počítáme s dalším postupným nárůstem cen v průmyslu, nicméně na návrat PPI do inflačního pásma si patrně počkáme až do druhého čtvrtletí 2010."
KORUNA
Koruna po datech oslabovala, v 9:26 stála na 26,080 za euro proti 25,980 před údaji <EURCZK=>.
ODKAZY
Podrobná zpráva o výrobních cenách je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]