...měnové politiky z nedávného posílení ekonomiky.
Fed v úterý zahájil dvoudenní jednání, jež by mělo ukázat, že centrální bankéři jsou většími optimisty ohledně stavu ekonomiky, nicméně ne natolik, aby zvýšili úrokové sazby.
Fed snížil hlavní úrokové sazby a přijal řadu krizových úvěrových opatření ve snaze zastavit nejhorší finanční krizi za mnoho generací. Vzhledem k opětovnému růstu ekonomiky investoři čekají, kdy a jak rychle začne Fed svá opatření odvolávat.
Oficiální představitelé uvedli, že v souvislosti se slabým trhem práce a obtížnými úvěrovými podmínkami jsou obezřetní a nechtějí zasahovat příliš rychle. Nezdá se tak pravděpodobné, že by prohlášení, jež Fed vydá po závěru jednání okolo 20.15 SEČ, naznačilo jakékoli změny v dosavadní politice.
"Vzhledem k tomu, co se stalo od jednání 4.listopadu až doposud, se nezdá, že by prohlášení vyžadovalo nějaké zásadnější změny," uvedl Conrad DeQuadros, hlavní ekonom z RDQ Economics.
V úterý zveřejněný dopis prezidenta Fedu Bena Bernankeho republikánskému senátorovi Jimu Bunningovi ukázal, že šéf centrální banky ještě není přesvědčen o udržitelnosti ekonomického oživení a bude se chtít vyvarovat jakéhokoli rizika.
Bernanke, jenž minulý týden uvedl, že ekonomika čelí "mocnému protivětru", v dopise argumentoval tím, že ekonomika Spojených států podává výkon tak hluboko pod svým potenciálem, že inflace pravděpodobně nebude představovat problém.
Středeční oficiální vyjádření Fedu by mohlo obsahovat určité přitakání nedávným zlepšeným ekonomickým údajům, zejména ve světle značného zpomalení tempa rušení pracovních míst v minulém měsíci. [ID:nN11491543]
I tak ale analytici soudí, že Fed ještě neustoupí od závazku držet sazby na výjimečně nízké úrovni po "delší dobu".
Úterní zpráva ukázala, že ceny výrobců ve Spojených státech vyskočily o 1,8 procenta, což spustilo výprodej akcií i vládních dluhopisů.
Dolarový index <.DXY>, měřítko výkonnosti dolaru vůči koši předních světových měn, v 11:05 SEČ oslaboval o 0,21 procenta na 76,803 bodu.
[WASHINGTON/Reuters/Finance.cz]