...centrální banky (Fed), v němž budou hledat signály, kdy banka začne ustupovat od extrémně uvolněné měnové politiky.
Euro se mírně zotavilo po zprávách, že aktivita v sektorech průmyslu i služeb eurozóny v prosinci rostla nejrychleji zhruba za dva roky [ID:nSCH632635] [ID:nDOL632254] a spotřebitelské ceny bloku v listopadu meziročně stouply poprvé za šest měsíců. [ID:nSCH636246]
Australský dolar <AUD=> naopak srazily údaje o slabém ekonomickém růstu země, které podnítily spekulace, že by tamní centrální banka mohla přerušit cyklus utahování úrokových sazeb.
Euro ve 13:00 rostlo o čtvrt procenta na denní maximum 1,4570 dolaru <EUR=> poté, co na začátku seance oslabilo až na 1,4512. V úterý jednotná měna sklouzla až na 1,4503, nejnižší úroveň od začátku října.
Dolarový index <.DXY> ztrácel 0,4 procenta na 76,68 bodu.
Mnozí na trhu očekávají, že Fed se v doprovodném prohlášení po měnovém zasedání pevně přidrží slibu, že ponechá úrokové sazby prakticky na nule po "delší období", a naznačí tak, že k jejich případnému zvýšení přikročí až později v příštím roce. [ID:nDOL633861]
Podle některých ekonomů však současná série silných makroekonomických údajů ve Spojených státech ukazuje, že se hospodářství vymaňuje z recese, a vzbuzuje určitá očekávání, že by Fed mohl již brzy ukončit fiskální stimulační opatření.
To by bylo považováno za první krok ke zvýšení úrokových sazeb a pozitivní znamení pro dolar, který po většinu letošního roku tížil předpoklad, že ostatní centrální banky začnou zvyšovat sazby dříve než Fed.
"Dolar se posouvá výš díky spekulacím, že by Fed mohl změnit své prohlášení tak, aby naznačil vícero zvýšení sazeb během příštích 12 měsíců," řekl Marcus Hettinger, globální měnový stratég z Credit Suisse v Curychu.
Současně však upozornil na možnost, že se Fed přidrží svého obvyklého prohlášení, což by mohlo dolar naopak oslabit.
Fed zveřejní rozhodnutí o úrokových sazbách a doprovodné měnověpolitické prohlášení ve 20:15 SEČ.
[N/Reuters/Finance.cz]