"Praktické zkušenosti s provozem těchto pracovišť ukázaly, že jejich vytíženost je velmi nízká a nejsou nijak významně využívány. Jejich další zachovávání se jeví jako neefektivní," řekl serveru Radek Ležatka z tiskového oddělení ministerstva financí.
Podle serveru úředníci odejdou z Peček, Uhlířských Janovic, Manětína, Benátek nad Jizerou, Toužimi, Chodova, Boru, Mimoně, Doks, Chlumce nad Cidlinou či Heřmanova Městce. Konec čeká také pracoviště v Polné, Kamenici nad Lipou, Kojetíně, Bojkovicích, Hrušovanech nad Jevišovkou a Němčicích nad Hanou. Seznam 22 měst doplňují ještě Březnice, Třešť, Kdyně, Letovice a Jemnice.
Klasické finanční úřady v těchto městech skončily už v lednu 2007. Tehdy je nahradila "pracoviště finančních úřadů", tedy jakési pobočky či úřadovny. Například podnikatelé z Polné či Třeště díky tomu nemuseli do Jihlavy.
Podle MF se úředníci mohou do těchto měst dočasně vrátit. Pokud o to starostové projeví zájem, vyjedou pracovníci daňové správy v době před termínem podání daňového přiznání do vybraných obcí, aby usnadnili jejich podání, uvedl Ležatka. Loni této možnosti využilo téměř 300 obcí.
"Lidé nás využívali hlavně jako podatelnu, čím dál tím víc podnikatelů už ale stejně posílá daňová přiznání elektronicky. U DPH by to od Nového roku dokonce mělo být povinné," řekla Aktuálně.cz pracovnice jednoho z rušených pracovišť. O práci prý nepřijde, stát ji přeřadí na jiné místo v daňové správě.