Bydlení je hlavní položkou výdajů domácností od začátku letošního roku; předtím nejvíce platily za potraviny a nealkoholické nápoje. Na třetí příčce statistiky výdajů domácností jsou výdaje za rekreaci a kulturu, které činily 11,0 procenta jejich vynaložených peněz. Za dopravu domácnosti zaplatily 10,1 procenta svých výdajů.
"Struktura výdajů domácností se zdá být překvapivě stabilní a téměř nepoznamenaná ekonomickou recesí," řekl ČTK analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Růst výdajů na bydlení je podle něj dlouhodobým trendem. Za mírným snížením výdajů za potraviny stojí jejich zlevňování podobně jako u výdajů za rekreaci. "Domácnosti na rekreaci mírně šetřily, což ale víceméně kompenzovaly nižší ceny," míní Sobíšek.
"Větší změny ve spotřebním chování domácností lze očekávat až příští rok, kdy se pravděpodobně zastaví reálný růst jejich příjmů. Šetřit se pak začne především na zbytných položkách," konstatoval Sobíšek.
Podle Miroslava Frayera z Komerční banky se však již krize na ekonomickém chování domácností projevila. "Je evidentní, že v meziročním srovnání propadly výdaje za nákup luxusnějších statků, pokles byl zaznamenán i například v oblasti dopravy," uvedl Frayer.
Spotřebitelé podle něj kvůli nižším příjmům domácností omezují nebo odkládají nákupy luxusnějšího zboží. "Tento trend pravděpodobně zaznamenáme i v následujících čtvrtletích," míní Frayer. Trh práce již podle něj sice má "to nejhorší za sebou", přesto očekává růst nezaměstnanosti nejméně ještě v prvním čtvrtletí následujícího roku. Zlepšení finanční situace domácností pak Frayer očekává nejdříve koncem roku 2010.