Podle Janáka existuje několik zájemců o přímý prodej letadel, ten je však z právního hlediska komplikovaný. Stroje podle obchodního rejstříku patří totiž stále firmě Aircraftleasing Meier und Fischer (AMF), kterou ze tří čtvrtin vlastní Václav Fischer. Jsou ale v zástavě německé banky HSH Nordbank a do konkurzní podstaty je zapsal správce zkrachovalé firmy Charter Air Antonín Janák.
Spor o letadla zaměstnával tuzemské soudy čtyři roky. V srpnu letošního roku Obvodní soud v Praze 2 žádost podnikatele Václava Fischera, který chtěl po státu odškodné téměř 334 milionů korun, zamítl. Suma měla Fischerově německé firmě AMF nahradit ušlé nájemné právě za dvě konkurzem blokovaná letadla, která od roku 2005 chátrají na letišti v Ruzyni. Proti rozsudku plánoval Fischer odvolání.
Konkurz na Fischerův osobní majetek byl v České republice zahájen v roce 2005 a stroje se ocitly v konkurzní podstatě. S tím však Fischer nesouhlasil a po několika odvoláních dosáhl loni u Nejvyššího soudu zrušení konkurzu. Nejvyšší soud výrok zdůvodnil tím, že na Fischerův majetek už se vede konkurz v Německu.
Fischer od začátku tvrdil, že letadla nejsou jeho, nýbrž patří hamburské AMF, kde má podnikatel většinový podíl. Právě jako zástupce AMF se dožaduje odškodnění od státu za dobu, kdy letadla nemohou létat.
Situaci navíc komplikoval fakt, že letadla jsou zapsaná v konkurzní podstatě v konkurzu letecké společnosti Charter Air, dřívější Fischer Air. Ta je měla od AMF na leasing, smlouvu o pronájmu však v roce 2005 ukončila.