...než se čekalo, nebo oslabí tamní měny, varovala v pátek Evropská centrální banka.
ECB ve své pololetní zprávě o finanční stabilitě uvedla, že zranitelnost regionu, jenž zahrnuje nové členské státy EU a Ukrajinu, Chorvatsko nebo Srbsko, se zmenšila.
Region letos zasáhl náhlý zvrat, když se prudce zastavil růst tažený půjčkami západních bank, vývozy, investicemi a spotřebitelskými výdaji, což vedlo k prudkému propadu v téměř všech zemích.
Z okraje propasti region zachránil úspěch tvůrců měnové politiky, jimž se podařilo dostat pod kontrolu jednu z nejhorších finančních krizí a vrátit na trh likviditu, nicméně ECB uvedla, že situace zůstává "křehká".
Obecné zhoršení ekonomiky by mohlo vést k opětovnému růstu špatného dluhu a mohlo by odhalit přílišnou expozici některých bank určitým zemím či sektorům, uvedla ECB.
"V návaznosti na oslabující ekonomickou aktivitu v regionu střední a východní Evropy se zhoršená kvalita bankovních aktiv pravděpodobně stane důležitým zranitelným místem, obzvláště v ekonomikách zasažených velkým propadem výroby," uvedla banka.
"Vzrůstající nezaměstnanost, nižší příjmy a neschopnost firem splácet dluhy povedou pravděpodobně k dalšímu nárůstu nekvalitních půjček a k dalšímu zhoršování úvěrových portfolií bank," uvedla dále banka.
Zvyk rozšířený v regionu půjčovat si v zahraničních měnách jako euro, švýcarský frank a dolar živí riziko, že dlužníci nebudou splácet, pokud oslabí místní měny.
"U zemí s vysokým podílem dluhu v cizích měnách by opětovné oslabení těchto měn mohlo spustit další významné zhoršení kvality aktiv bank," uvedla ve zprávě ECB.
Pokud by se na trhy především vrátila nechuť k riziku, jež se letos už objevila, zvýšil by se tlak na banky.
"Potenciální odlivy kapitálu, jež by například spustil nový nárůst nechuti k riziku v regionu, by mohly vyústit ve vážné úvěrové ztráty, poškození kapitálu a kvality aktiv mateřských bank a jejich dcer," dodala banka.
[Reuters/Finance.cz]