...podporu z posledních údajů ze Spojených států. Na začátku zkráceného předvánočního týdne však byla obchodní aktivita jen mírná.
Jednotná měna naopak zpevnila vůči švýcarskému franku poté, co přes noc spadla na devítiměsíční dno, když dealeři využili nízké likvidity a rychle ji protlačili skrze automatické prodejní příkazy pod úrovní 1,49 franku.
Během dopoledne frank prudce oslabil vůči dolaru i euru a dealeři uvedli, že příkaz jedné z komerčních bank na nákup velkého množství dolarů za švýcarskou měnu spustil debatu o intervenci švýcarské centrální banky (SNB), jež ale nebyla potvrzena.
"Trh je mělký a mezi lidmi stoupá nervozita kvůli možnosti intervence SNB," řekl nejmenovaný londýnský dealer.
Švýcarská centrální banka se k intervenci odmítla vyjádřit stejně jako Banka pro mezinárodní platby, jež někdy působí jako výkonný orgán SNB.
Euro ve 12:19 SEČ vůči švýcarskému franku stagnovalo na úrovni 1,4948 franku <EURCHF=R>.
Vůči dolaru euro klesalo o 0,1 procenta na 1,4325 <EUR=>.
Dolarový index <.DXY>, jenž měří výkonnost americké měny vůči koši předních měn, stagnoval na 77,802 bodu.
"Dolar by mohl trochu rozšířit zisky, když by jej investoři, kteří nakupují do trendu, mohli snažit dohnat na cestě vzhůru," uvedl Masafumi Yamamoto, hlavní devizový stratég z Barclays Capital.
"Avšak zisky se pravděpodobně budou zmenšovat, na rozdíl od minulého týdne, protože mnoho krátkých dolarových pozic již bylo neutralizováno a na druhou stranu krátké pozice v euru narůstají," dodal.
Stratég pro devizové trhy Chris Turner z ING řekl, že kursy na devizových trzích mohou ovlivnit příznivější vyhlídky ekonomického růstu ve Spojených státech ve srovnání s eurozónou.
"Lepší zaměstnanost a údaje o maloobchodních tržbách ve Spojených státech zvýšily pravděpodobnost cyklického oživení v příštím roce," uvedl.
[N/Reuters/Finance.cz]