"Pokud dojde k výstavbě Temelína II, bude nutné v každém případě přenosovou soustavu posílit," uvedla mluvčí ČEPS Jana Jabůrková. Potvrdila také, že ČEPS má již rozpracované varianty, jakým způsobem by toto rozšíření mělo probíhat. Podrobnosti ale zatím nehodlá zveřejnit, a to kvůli možným spekulacím s pozemky. Jednou z možných tras má být údajně podle LN výstavba nových stožárů v délce až 130 kilometrů z obce Kočín u Temelína v Jihočeském kraji až do rozvodny Mírovka nedaleko Havlíčkova Brodu v kraji Vysočina.
ČEPS počítá s celkovými náklady ve výši zhruba 12 miliard korun, když investorem má být stát právě prostřednictvím této firmy. Firma chce získat část peněz také z evropských zdrojů.
Lidové noviny v této souvislosti varují, že výstavba vysokého napětí často vzbuzuje v Evropě odpor obyvatel a je často obtížné přesvědčit majitele pozemků ke stavbě stožárů na jejich území. Kvůli spekulacím s pozemky také firma zatím nehodlá zveřejnit konkrétní trasy plánovaného vedení.
Příjem žádostí na účast v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín ukončil ČEZ koncem letošního října. Vypisované výběrové řízení se přitom týká dostavby třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín s opcí na vybudování pátého bloku v Dukovanech a až dvou bloků ve slovenských Jaslovských Bohunicích. V případě nových bloků Temelína se počítá s uvedením do provozu v letech 2019 až 2020, u pátého bloku Dukovan přibližně v letech 2023 až 2025.
Do tendru na dostavbu Temelína se přihlásily americký Westinghouse, Atomstrojexport z Ruska a francouzská Areva. Vítěz tendru by měl být znám v roce 2011. Objem zakázky na výstavbu pěti bloků se odhaduje na zhruba 500 miliard korun.