"Zažíváme nebývalý zájem daňových rájů jednat o výměně informací. přestávají být zeměmi zaslíbenými," řekl MfD šéf České daňové správy Jan Knížek.
Ministerstvo jedná s Kajmanskými ostrovy, Britskými panenskými ostrovy, Bermudami, Guernsey, Jersey, ostrovem Man a Bahamami. Na Jersey sídlí například PPF Investments Petra Kellnera, na Britských panenských ostrovech třeba Harvard Capital and Consulting Viktora Koženého a Borise Vostrého. Kolik peněz na daních navíc by spolupráce a výměna informací vynesla, se podle Knížka zatím nedá odhadnout.
Daňové ráje se stávají finanční oázou pro statisíce firem ze zahraničí, které se v nich třeba jen papírově a na dálku registrují, a ušetří tak na daních. Podle odborníků se založením společnosti v takových zemích může snížit daňové zatížení na pět procent a v některých případech i na nulu.
Letos na jaře se představitelé skupiny G20 dohodli na tvrdém postoji vůči daňovým rájům, které viní z částečné z odpovědnosti za současnou ekonomickou krizi. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) navíc v dubnu sestavila seznam zemí s neprůhlednou daňovou politikou. Nátlaku G20 a OECD již některé země podlehly a začaly podepisovat bilaterální dohody o výměně informací souvisejících s daněmi.