"Očekáváme, že situace exportně orientovaných firem a podniků zaměřených na průmyslové trhy se bude nepatrně lepšit, naopak pokračování stagnace předpokládáme u firem orientovaných na spotřebitelské trhy," řekl ČTK místopředseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček. Odpovídá to podle něj situaci, kdy po krizi finanční a ekonomické, která se nejvíce dotkla bank a výrobních podniků, přichází krize sociální. Ta se projevuje snížením maloobchodní poptávky.
Data z prosincového výzkumu Hospodářské komory ukázala, že devět z deseti firem očekává v roce 2010 zisk a že převažují podniky, které se v příštím roce nechystají propouštět a nečekají zhoršení hospodářského výsledku. "To jsou určitě pozitivní údaje, jejichž hodnotu umocňuje fakt, že stát domácí ekonomiku zasaženou recesí na rozdíl od zahraničí nijak nestimuloval," uvedl prezident komory Petr Kužel.
Na druhé straně přibližně čtvrtina firem stále pociťuje v důsledku doznívající krize odliv zákazníků i zakázek. "Tato situace se podle našich analýz v první polovině příštího roku nezlepší, mimo jiné proto, že města a obce budou kvůli nižšímu výběru daní vypisovat méně zakázek," doplnil šéf Hospodářské komory.
Pesimističtější je Svaz průmyslu a dopravy. Již nyní je podle něj zřejmé, že ani příští rok nepřinese výrazné ekonomické oživení, většina tuzemských podniků očekává buď stagnaci poptávky, nebo dokonce její pokles. Z výsledků prosincového šetření svazu vyplývá, že v první polovině roku 2010 očekává nárůst zakázek necelá třetina firem. Ani výhled tržeb není ve srovnání s letoškem nikterak zlomový. Pouze o něco více než třetina společností počítá s jejich nárůstem, na 42 procent jich dokonce předpokládá pokles tržeb.
Podstatný bude podle svazu také trend zvyšování míry nezaměstnanosti, přičemž jen čtvrtina firem plánuje mírný nárůst počtu pracovníků. "S dopady globální recese se budeme potýkat celý příští rok, odeznívat bude pro jednotlivá odvětví a firmy ještě v roce 2011. Hospodářství se bude stabilizovat na výkonnosti listopadu a prosince tohoto roku a nezaměstnanost se bude pohybovat kolem deseti procent," upozornil prezident svazu Jaroslav Míl.
Hospodářská komora očekává, že pro podnikatele bude rok 2010 mimo jiné rokem datových schránek. Od ledna si budou moci firmy navzájem přeposílat do svých datových schránek faktury. Funkcionalita tohoto komunikačního nástroje se pak bude rozšiřovat během celého příštího roku a komora je přesvědčena, že datové schránky významných způsobem ušetří podnikatelům čas a peníze.
Jako zásadní problém vnímají zaměstnavatelé současnou politickou situaci a skutečnost, že země je v permanentní předvolební kampani se všemi jejími nepříznivými důsledky a nejistotami pro podnikatele. "Přál bych si přežít volební kampaně s vírou, že ti, co přivedli tuto zemi do dnešní situace, už vládnout nebudou," poznamenal Míl.
Podnikatele nepotěší zvýšení daní, například obou sazeb daně z přidané hodnoty, některých spotřebních daní, především u pohonných hmot, či daně z nemovitostí. To samé platí o rozšíření povinnosti platit mýtné na dálnicích i pro vozidla nad 3,5 tuny. Na druhé straně Hospodářská komora přivítala, že se letos živnostníkům zvýšily výdajové paušály a ti je budou moci uplatňovat zpětně v příštím roce při placení daní za rok 2009.
Svaz průmyslu připomněl zahájení programu Start, v jehož rámci mohou podniky žádat o státní záruky u Českomoravské záruční a rozvojové banky. Řada legislativních změn přicházejících z Bruselu se dotkne jednotlivých odvětví, zejména chemického průmyslu se zaváděním systému registrace používaných chemických látek REACH. Svaz za zásadní opatření z hlediska tuzemských zaměstnavatelů považuje také nový daňový řád, který prý vykročil směrem k narovnání vztahu mezi poplatníkem a správcem daně.