...pád.
Dolaru se naopak poslední den roku nedařilo a oslaboval vůči koši měn, podobně jako v průběhu celého roku kvůli oživené chuti investorů riskovat.
Globální akciový index MSCI <.MIWD00000PUS>, nejširší ukazatel výkonu světových akcií, ve čtvrtek přidával půl procenta, a mířil tak k celoročnímu zisku více než 32 procent.
Pokud tento trend vydrží, půjde o nejlepší roční výkon ukazatele od jeho zavedení v roce 1988. Těsně by tak překonal růst o 31,6 procenta z roku 2003, kdy se po invazi do Iráku nenaplnily nejtemnější obavy a akcie vystřelily vzhůru.
Investorům, kteří budou zapíjet úspěšný rok 2009, však může docela dobře kazit chuť skutečnost, že letošní zisky následovaly po nevídaném propadu o 43,5 procenta z roku 2008. Index se stále nachází zhruba 30 procent pod historickým maximem z října 2007.
A na současnou úroveň se dostal s nemalou státní pomocí.
"Příběhem roku 2009 byly masivní a bezprecedentní objemy likvidity, které vlády napumpovaly na trh," uvedla ve zprávě společnost Nicholas-Applegate Capital Management.
"Státem poskytnutá likvidita fungovala jako základ pro kredit a dodala investorům důvěru, aby se přesunuli od bezpečných k rizikovějším aktivům."
Například akciový index rozvíjejících se trhů <.MSCIEF> od začátku března vystoupal téměř o 110 procent.
Evropské burzy se ve čtvrtek při velmi nízkých objemech obchodovaly nepatrně výš, a jejich hlavní index FTSEurofirst 300 <.FTEU3> tak zřejmě zakončí letošní rok se ziskem 25 procent. Celá řada trhů v Evropě včetně Německa a Itálie nicméně ve čtvrtek už zůstala zavřená.
Jednou z "obětí" obnovené chuti riskovat se letos stal dolar, který trpěl právě přeléváním peněz do výnosnějších aktiv.
Dolarový index <.DXY> ve čtvrtek oslaboval o 0,6 procenta vůči koši šesti předních světových měn včetně eura. Za celý rok ukazatel klesl celkem o 4,4 procenta, ačkoli za poslední měsíc se výrazně zotavil.
[N/Reuters/Finance.cz]