"Chlor se jako prostředek k antimikrobiálnímu ošetření drůbežího masa ve Spojených státech používá už více než 25 let. Toto rozhodnutí v podstatě zamezuje vývozu amerického drůbežího do Ruska, bude mít ničivé dopady na drůbežářský sektor v USA i na obchod," řekla podle agentury Reuters mluvčí amerického ministerstva zemědělství Katie Gorscaková.
Američtí a ruští představitelé se dohodli, že co nejdříve povedou o této problematice další technická jednání, zatím ale nemají jasno ani v tom, kdy zasednou k jednacímu stolu.
Gorscaková řekla, že kvůli postoji ruských úřadů budou tamní spotřebitelé za drůbeží maso platit víc, než kdyby Američané mohli do Ruska dál vyvážet. Washington je přesvědčen, že postup ruských úřadů je neoprávněný, protože podle vědeckých poznatků je prý chlor jako prostředek k antimikrobiálnímu ošetření masa bezpečný a účinný.
Předseda americké Rady pro vývoz drůbeže a vajec Jim Sumner doufá, že do Ruska se dostane alespoň to maso, které už je na cestě. Přiznal však, že dlouhodobé vyhlídky pro další obchod jsou nejisté.
"Na cestě nebo už v ruských přístavech teď může být asi 30.000 tun (amerického drůbežího), věříme ale, že toto maso bude moci na jejich trh ještě vstoupit, což nám také ruská veterinární správa dříve slíbila," řekl Sumner. "Další vývoz je ale nejistý, než se to vyřeší," dodal.