"Finanční trhy prožily velmi úspěšný rok. Téměř všechny třídy finančních aktiv zaznamenaly nárůst hodnoty," řekl ČTK analytik Broker Consulting Jan Šimek. Loňský rok přitom začal pro akciové trhy velmi špatně. Ceny akcií padaly v 1. čtvrtletí kvůli obavám z prohlubování finanční a ekonomické krize a svých minim dosáhly akciové indexy v první polovině března. Poté už následoval raketový obrat a akcie se vydaly směrem strmě vzhůru, dodal.
Fondy peněžního trhu, které vydělaly v průměru přes čtyři procenta, čelily velkému odlivu podílníků. Některé tuzemské fondy měly ve svém majetku krachující instituce a musely tak odepsat několik málo procent. Na to nebyli konzervativní investoři připraveni a mnoho z nich prodalo podílové listy. "Nicméně tento krok byl v mnoha případech nešťastný, protože fondy peněžního trhu ztráty hravě umazaly a přinesly podílníkům zajímavé zhodnocení navíc," uvedl Šimek. Přesun do bankovních spořících účtů byl krokem "vedle“, protože jejich čisté výnosy se loni pohybovaly jen těsně nad dvěma procenty, doplnil analytik KZ Finance Miroslav Frajt.
Dluhopisové trhy zažily také dobrý rok a tyto fondy vykázaly v průměru nárůst o téměř 14 procent. S ustupující averzí k riziku rostly ceny dluhopisů a podílníci fondů si tak podle Šimka připsali na dluhopisy neobvyklé výnosy. Dařilo se zejména rizikovějším dluhopisům, které dokázaly zhodnotit od pěti procent v USA až do více než 75 procent v Evropě. Státní dluhopisy v Evropě si připsaly kolem pěti procent.
Ovšem i investoři, kteří svěřili své peníze do dluhopisových fondů se zaměřením na bonitnější dluhopisy, si připsali po nepříliš povedených předchozích letech slušné zisky, upozornil Frajt. Například ESPA Český fond státních dluhopisů 7,2 procenta, Sporobond 7,1 procenta, KB Dluhopisový 6,2 procenta, Conseq Invest Dluhopisový 5,9 procenta. Stejně jako u peněžních fondů zde není žádný fond, který by zaznamenal v roce 2009 ztráty.
U akciových fondů s průměrným výnosem 38,9 procenta vyhrály také ty nejrizikovější, tedy zaměřené na akcie rozvíjejících se trhů. Nejlépe si podle Frajta vedly ty fondy, které se zaměřují na akcie firem zemí, jako je Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Turecko či státy střední Evropy. Vítězem je prý s nárůstem o více než 150 procent fond ISČS Sporotrend. Je ovšem třeba si uvědomit, že tento fond investuje na rizikovějších trzích regionu střední a východní Evropy.
Jediná kategorie, na kterou díky pozdějšímu přeceňování portfolií nemovitostí krize dolehla až v roce 2009, jsou nemovitostní fondy. Čistokrevný korunový nemovitostního fondu ČS Reico je stále hluboko v minusu po jarním skokovém přecenění portfolia. Výsledné zhodnocení za rok 2009 je minus 13,7 procenta, poznamenal analytik společnosti Partners Aleš Tůma.
Hodnota majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, stoupla do konce roku 2009 podle předsedy Asociace pro kapitálový trh Josefa Beneše na přibližně 232 miliard korun. Za tři čtvrtletí roku činila hodnota majetku v podílových fondech 227 miliard Kč. Za celý rok 2009 však zřejmě klesne o 12 miliard Kč kvůli 30miliardovému propadu v prvním kvartále.
Průměrná výkonnost domácích otevřených podílových fondů (v pct): Fondy 2004 2005 2006 2007 2008 23. prosince 2009* akciové 6,5 16,6 7,5 0,6 -53,9 38,9 smíšené 8,4 7,8 4,0 1,2 -13,8 15,4 dluhopisové 4,0 3,1 0,1 -0,2 - 5,7 14 peněžního trhu 2,0 1,2 1,3 1,4 - 1,5 4,2
*reprezentativní vzorek fondů z databáze iFondy.cz
Zdroj: iFondy.cz KZ Finance