...Kč
* Deficit veřejných financí mezi 6 až 7 pct HDP
* Hlavním rizikem pro letošní výdaje předvolební utrácení
(přidává podrobnosti, komentář analytika, souvislosti)
Státní rozpočet loni skončil s rekordním schodkem 192,5 miliardy korun, když nižší výkonnost ekonomiky způsobila výpadek rozpočtových příjmů, zatímco do výdajů se zakousla rostoucí nezaměstnanost.
Výsledek loňského hospodaření upřesnil v pondělí náměstek ministra financí Bohdan Hejduk ve vysílání Českého rozhlasu - Rádia Česko. Předběžný odhad, který zveřejnil o víkendu premiér Jan Fischer, udával schodek okolo 195 miliard.
Oficiální výsledek rozpočtového schodku za loňský rok oznámí ministr financí Eduard Janota po zasedání vlády ve 14:30.
"K dnešnímu dni představuje schodek rozpočtu 192,5 miliardy korun. To je číslo konečné, respektive bude upravováno pouze o malé částky," řekl Hejduk.
"V loňském roce došlo k masivním výpadkům výběru daní a pojistného na sociální zabezpečení. Příjmová strana byla podstatně ovlivněna krizí a protikrizovými opatřeními," dodal.
Poslanecká sněmovna původně schválila na loňský rok rozpočet se schodkem 38,1 miliardy korun. Návrh rozpočtu sestavený před plným vypuknutím ekonomické krize nicméně počítal s odhadem růstu domácí ekonomiky o 4,8 procenta, zatímco v současnosti se očekává propad zhruba o 4 procenta.
Schodek rozpočtu navíc vláda opticky snížila díky rezervám z předchozích let ve výši 32 miliard korun, jež se ovšem započítávají do deficitu podle metodiky Evropské unie ESA 95.
Pavel Sobíšek, hlavní ekonom pražské UniCredit Bank, odhadl, že po rozpuštění rezerv a započtení rozpočtů obcí, krajů a zdravotního pojištění by celkový schodek veřejných financí mohl dosáhnout 6 až 7 procent hrubého domácího produktu (HDP). To je více než dvojnásobek proti 3procentní hranici, již připouští Evropská unie jako podmínku pro zavedení eura.
Pro letošní rok schválila Poslanecká sněmovna rozpočet se schodkem 163 miliard korun, který předpokládá deficit veřejných financí na úrovni 5,3 procenta HDP.
Vzhledem ke změnám ve výdajích, jež do rozpočtu dodatečně prosadila levice v čele se sociální demokracií, však může být konečný schodek vyšší. Poslanci navíc budou koncem ledna rozhodovat o zvýšení výdajů na důchody, nemocenskou a mateřskou dovolenou, jež by schodek prohloubily o dalších 14 miliard.
"Je tam riziko, že ta původní úsporná opatření budou dále rozmělněna a to bude deficit tlačit dál nahoru," dodal Sobíšek.
Podle Sobíška má vláda minimální prostor, aby další navýšení výdajů v rámci kampaně před květnovými parlamentními volbami případně kompenzovala škrty v jiných kapitolách.
"Struktura tuzemských rozpočtů je nevyhovující právě v tom, že podíl mandatorních výdajů je enormně vysoký, čili vláda nemá dostatek manévrovacího prostoru pro změny ve své pravomoci," dodal.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]