Mrakodrap měří více než 800 metrů, jeho přesná výška však má být oznámena až na inauguraci. Na slavnostní otevření bylo pozváno více než 6000 hostů a emirát na něm nešetřil. Mimo jiné se chystá ohňostroj a hudební a světelná show. V blízkosti věže byly instalovány obří obrazovky a celý ceremoniál bude přenášet v přímém přenosu i televize. Na bezpečnost dohlíží více než 1000 policistů.
Práce na stavbě mrakodrapu začaly v roce 2004 a budova se otevírá 1325 dní od zahájení prací. V době před krizí se některé apartmány v nejvyšších patrech prodávaly za více než 1900 USD za čtverečnou stopu (0,09 metru čtverečního), nyní však může být cena až poloviční. Kromě luxusních apartmánů a kanceláří je součástí věže i hotel navržený italským návrhářem Giorgiem Armanim.
Mrakodrap má 200 pater, z nich zhruba 165 je obyvatelných. Celková výška budovy není jediným rekordem mrakodrapu. Budova má rovněž nejvíce pater, nejvýše položené obydlené patro, bazén, restauraci a fontánu a nejvyšší výtah a také nejvýše položenou vyhlídkovou pozorovací plošinu, která se nachází na 124 poschodí. Je rovněž nejvyšší stavbou vůbec, když překonala i televizní stožár v Severní Dakotě.
Otevření přichází v těžkých časech pro dubajskou ekonomiku. Ceny realit v novějších částech emirátu klesly za poslední rok o téměř polovinu a dubajskému emirátu musel pomoci sousední emirát Abú Zabí sérií půjček v celkovém objemu 25 miliard USD, protože některé státní firmy začaly mít problémy se splácením svých závazků.
Firma Emaar je částečně vlastněna vládou, avšak nepatří mezi firmy, které musely žádat o státní pomoc. Společnost je největším developerem v arabském světě s akciemi na burze, napsaly agentury AP a Reuters.