Právníci žádali shovívavost, protože Birkenfeld byl hlavním informátorem v ostře sledovaném případu, který prolomil švýcarské bankovní tajemství. Zástupci Birkenfelda minulý měsíc žádali Zlocha, aby páteční termín nástupu odložil s tím, že bankéř bude s úřady dále spolupracovat na odkrývání daňových podvodů.
Právní zástupci také žádali, aby soudce přehodnotil podmínky trestu. Birkenfeld je bývalý zaměstnanec UBS a občan Spojených států, kterého si prokuratura cenila jako nezbytný zdroj informací v tažení americké vlády proti švýcarské bance. Na švýcarskou UBS se zaměřily federální úřady USA ve snaze odkrýt daňové úniky tisíců amerických občanů, kteří sporné peníze ukrývali na tajných kontech v UBS.
V dnešním rozhodnutí Zloch zamítl žádost samotného Birkenfelda s tím, že situaci pečlivě zvážil. Birkenfeld přitom obdržel od Zlocha rozsudek se 40měsíčním trestem dva dny poté, co americké a švýcarské úřady podepsaly dohodu o tom, že UBS předá daňovým vyšetřovatelům v USA podklady o 4450 bohatých amerických klientech, napsala agentura Reuters.