V úterý Nejvyšší soud informoval, že se celá kauza vrací k prvostupňovému Městskému soudu v Praze. Ve skutečnosti ale bude spor Čepra a Tukového průmyslu projednávat odvolací Vrchní soud v Praze. Omyl v databázi Infosoud způsobila technická závada, uvedl Knötig. Vrchní soud také nebude zkoumat celý rozsudek Městského soudu, ale jen část výroku, v které prvostupňový soud zamítl Tukovému průmyslu nárok na 75 milionů korun. Odůvodnění zatím NS nezveřejnil, argumentaci ještě nezná ani advokát Císař.
V kauze jde o sporný celní dluh, který činil skoro tři miliardy korun. Tukový průmysl žádal od Čepra náhradu 75 milionů, obecné soudy mu ale nevyhověly. Podle některých informací je za pohledávkou pokus skupiny kolem uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře tunelovat Čepro. Podle Císaře jsou nároky Tukového průmyslu vykonstruované.
Tukový průmysl spravoval veřejný celní sklad, jinak součást kapacit Čepra. Firma tvrdila, že Čepro bez jejího souhlasu vydalo do oběhu neproclené pohonné hmoty, které patřily společnosti Bena. Celníci poté vyměřili Tukovému průmyslu celní dluh asi 2,9 miliardy korun. Tukový průmysl ale tvrdil, že nezaplatil vinou Čepra, a žádal od státní firmy celou částku. Později slevil na 75 milionů, což je suma, kterou prokazatelně vynaložil.
Podle rozhodnutí Městského a Vrchního soudu v Praze se smlouva o uložení pohonných hmot mezi Tukovým průmyslem a státní firmou nevztahovala na třetí subjekty. Povinnost celně odbavit pohonné hmoty společnosti Bena tak podle pražských soudů nenáležela Čepru, ale byla by předmětem smlouvy mezi Tukovým průmyslem a Benou.
Státem vlastněná společnost Čepro se zabývá zejména přepravou, skladováním a prodejem ropných produktů. Podílí se také na ochraňování zásob státních hmotných rezerv. V minulosti údajně čelila pokusům o vyvedení vysokých částek pomocí sporných pohledávek. Čepru dal v minulosti v jiných případech zapravdu Ústavní soud.