Cybersitter předložila žalobu u federálního soudu v Los Angeles toto úterý. Její software pomáhá rodičům filtrovat internetový obsah, aby se děti nedostaly ke stránkám, které jsou pro ně nevhodné.
Cybersitter obviňuje Čínu, že zkopírovala její kód a zahrnula ho do softwaru, který obyvatelům země brání v přístupu k tématům, která jsou podle čínské vlády politicky nepřípustná. Kvůli distribuci sporného programu v počítačích se Cybersitter soudí i s výrobci včetně Sony, Toshiby a Lenovy.
"Myslím, že jsem doposud neviděl tak očividnou krádež," uvedl Gregory Fayer, který v případu právně zastupuje Cybersitter. Dodává, že údajné pirátství čínské strany objevil jeden z univerzitních vědců, který pak zprávu o programech pro filtrování dat na síti zveřejnil na internetu.
Čínští výrobci softwaru podle Fayera zřejmě stáhli program ze serveru Cybersitteru a zkopírovali přes 3000 jeho řádků. Poté je zakomponovali do svého programu, Green Dam Youth Escort, který čínské úřady zřejmě používají k internetové cenzuře.
Čínská vláda loni nařídila, že bez tohoto programu se počítače v Číně nesmějí prodávat. Podle ní tento software blokuje jen násilný a nemravný obsah. Ale podle analytiků, kteří tento program prozkoumali, software také filtruje politicky citlivá témata, napsala agentura AP.