Bezdrátová elektronika jako mobily iPhone či netbooky mění způsob, jakým lidé pracují v terénu s internetem. Člověk se tak může za pochodu podívat na nejkratší cestu k cíli na mapě, najít nejbližší potřebnou prodejnu či aktualizovat své stránky v sociální síti. Všechno ale něco stojí, v tomto případě i frekvence k přenosu dat.
Spektrum vlnových délek je omezené a využívají je také rozhlasové a televizní vysílání, sítě WiFi a další komunikace. Každý přenos má proto určitou frekvenci, aby se vyloučila interference s jinými vlnovými délkami.
NTIA patří pod americké ministerstvo obchodu a její zpráva pro Federální komunikační komisi (FCC) se opírá o analýzu konkurence, kterou na širokopásmovém trhu USA nechalo vypracovat ministerstvo spravedlnosti.
Podle této analýzy je předčasné říci, zda bude příští generace bezdrátových služeb dostatečně rychlá a spolehlivá, aby se stala životaschopnou alternativou k nabídce mobilních a kabelových operátorů. Ministerstvo spravedlnosti ale také upozorňuje, že vysoké náklady na výstavbu takových sítí zřejmě zajistí konkurenci jen omezeně.
Při nejvýše dvou nabídkách na výběr bude v mnoha lokalitách jen jedna dostatečně rychlá, aby přenesla aplikace, které požaduje široké pásmo. Otevření nových frekvencí proto představuje základní nástroj pro rivalitu, uvádí Strickling.
FCC již uvažuje o tom, že by přerozdělila některé frekvence, které využívají televizní společnosti. Přiměla je tím ale k agresivnímu obhajování přidělených vlnových délek.
Bezdrátový přenos se ale také poohlíží po pásmech, která využívají satelitní komunikace a federální úřady jako například Pentagon. Strickling shrnul, že by úřady měly najít čistou rovnováhu mezi regulací a tržními silami na síti, napsala agentura AP.