...komentáře)
České spotřebitelské ceny (CPI) v prosinci meziměsíčně stouply o 0,2 procenta po stejně silném růstu v listopadu, uvedl v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).
Meziroční inflace zrychlila na 1,0 procenta, nejvyšší úroveň od června loňského roku, z listopadových 0,5 procenta. Centrální banka předpovídala v poslední listopadové prognóze prosincovou inflaci na 0,5 procenta.
Míra nezaměstnanosti v prosinci vzrostla na 9,2 procenta z 8,6 procenta za předchozí měsíc, uvedlo v pondělí Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Nezaměstnanost tak vystoupala na nejvyšší úroveň od ledna 2006, kdy činila rovněž 9,2 procenta.
Analytici předpovídali meziměsíční růst CPI o 0,2 procenta a meziroční spotřebitelskou inflaci na úrovni 1,0 procenta. Prosincovou nezaměstnanost očekávali ve výši 9,3 procenta <CZ/ECON04> <CZ/ECON15>. CPI 12/09 11/09 12/08 meziměsíční změna v pct +0,2 +0,2 -0,3 meziroční změna v pct +1,0 +0,5 +3,6 NEZAMĚSTNANOST 12/09 11/09 12/08 procento nezaměstnaných 9,2 8,6 6,0 nezaměstnaní celkem 539.136 508.909 352.250
* TABULKA NA [ID:nWLA2194]
NEPŘEHLÉDNĚTE * Meziměsíční inflaci ovlivnily zejména ceny potravin a nealkoholických nápojů, jež v prosinci přidaly 1,6 procenta. * Opačný vliv měly ceny v oddíle doprava, kde automobily odepsaly 1,7 procenta a pohonné hmoty ubraly 0,6 procenta. * Na meziročním výsledku se podílelo především rychlejší zdražování v dopravě, kde růst cen pohonných hmot zrychlil na 15,7 procenta, což bylo způsobeno také výraznějším poklesem v prosinci 2008. * Dolů táhly inflaci ceny potravin a nealkoholických nápojů.
KOMENTÁŘE
JIŘÍ ŠKOP, ANALYTIK, KOMERČNÍ BANKA
"Prosincová spotřebitelská inflace dle očekávání zrychlila na 1,0 procenta, my jsme očekávali pouze o desetinku méně, když nás překvapil vyšší růst cen potravin - meziměsíčně o 1,6 procenta. Pohonné hmoty dle očekávání poklesly o 0,5 procenta, regulované ceny pak stagnovaly."
"I korigovaná inflace se vyvíjela plně dle našich předpokladů, když poklesla meziměsíčně o 0,1 procenta, což odpovídá prosincové sezonnosti. Po očištění tak de facto stagnovala. Meziročně se pak stále nachází v záporných číslech - meziročně minus 0,1 procenta -, což stále svědčí o deflačních tendencích v ekonomice, a to navzdory proinflačnímu zpožděnému vlivu koruny."
"Spotřebitelská inflace se odrazila od svého dna, kterého bylo dosaženo v říjnu. Leden bude ovlivněn vlnou zvýšení regulovaných cen - zvýšení nepřímých daní, regulovaných nájmů, tepla, zvýšení ceny dálničních známek -, naproti tomu tento vzestup bude částečně eliminován nižšími cenami elektrické energie."
"Celkově by se inflace měla v průběhu příštího roku postupně zvyšovat směrem k inflačnímu cíli ve výši 2 procent, nicméně během prvního čtvrtletí můžeme zaznamenat ještě její meziroční deceleraci. Vzestup inflace by měl být velmi umírněný, slabá spotřebitelská poptávka a jen zanedbatelný růst jednotkových mzdových nákladů výraznější akceleraci růstu cen neumožní."
"Inflační tlaky nelze očekávat ani z titulu dovozních cen. Celkově letos očekáváme inflaci okolo 1,1 procenta a v roce 2011 1,9 procenta. Inflační cíl ČNB ve výši 2,0 procenta by tak v ohrožení být neměl."
VOJTĚCH BENDA, HLAVNÍ EKONOM, ING WHOLESALE BANKING
"Inflace se vrátila do inflačního cíle centrální banky, když byla řadu měsíců pod ním. Ten cíl je na letošní rok o něco přísnější než loni, o jedno procento níž, což bude pravděpodobně vyžadovat i o něco přísnější měnovou politiku.
"Čísla jednoznačně hovoří o tom, že deflační rizika jsou u nás zanedbatelná nebo mizí, pro centrální banku bude teď aktuální debata o tom, kdy začít a jak rychle zvyšovat úrokové sazby.
"V prvním pololetí letošního roku lze stále ještě čekat slabou domácí poptávku, která nebude generovat zjevně silné inflační tlaky, ale ve druhé polovině roku lze očekávat růst úrokových sazeb až na 1,75 procenta.
"Nezaměstnanost je mírně lepší než konsenzus, což signalizuje, že zpožděný efekt šoku z poklesu ekonomiky na trh práce nebude tak silný, jak se zpočátku očekávalo. Nicméně nezaměstnanost poroste k 10 procentům nebo mírně nad v průběhu nejbližších měsíců."
"Předpokládáme, že ve druhé polovině roku již neporoste."
HELENA HORSKÁ, ANALYTIČKA, RAIFFEISENBANK
"Za prosincovým růstem cen stojí především potraviny. Tento nárůst nevybočuje z běžných sezonních pohybů na konci roku."
"Ostatní složky spotřebního koše ukazují, že ceny jsou dál stlačovány dolů - viz auta nebo mobilní telefony, elektronika atd. Na jednom procentu se nachází nejen prosincová inflace ale i průměr za celý loňský rok."
"V příštím roce čekáme v průměru růst spotřebitelských cen o 1,5 procenta. Ke konci roku, mimochodem z důvodu nízké srovnávací základny, čekáme inflace už přes 2 procenta. Inflační cíl ČNB bude tak nejspíš pokořen a ČNB bude muset začít už na konci léta zvedat sazby."
ODKAZY
Podrobná zpráva o inflaci je dostupná na webových stránkách ČSÚ na adrese www.czso.cz.
SOUVISLOSTI - MĚNOVÁ POLITIKA ČNB * Česká národní banka (ČNB) koriguje měnovou politikou meziroční inflaci, kterou chtěla v loňském roce udržet na úrovni 3 procent s tolerancí 1 procentního bodu oběma směry. * Naposledy ČNB měnila nastavení politiky 16.prosince, kdy rozhodla o snížení klíčové sazby o 25 bazických bodů na rekordní minimum 1,00 procenta. * ČNB očekává, že meziroční spotřebitelská inflace bude ve čtvrtém kvartále letošního roku 2,4 procenta, v prvním čtvrtletí příštího roku pak předpovídá 2,2 procenta.
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]