"První inflační tlaky pozorujeme po celé planetě a ČR není výjimkou. Ceny komodit globálně rostou a malá otevřená ekonomika, jako je ČR, nemůže jít proti proudu," uvedla analytička Next Finance Markéta Šichtařová.
Letošní změna daní se sice podle ní projeví zvyšováním cen, ale růst bude u každé položky ovlivněn tím, jak moc je dané odvětví konkurenční a jak moc budou obchodníci ochotni přenést daň na zákazníka. "Nebude se tedy jednat o konstantní nárůst cen napříč celou ekonomikou," dodala.
I podle analytika Komerční banky Jiřího škopa by měl být růst inflace velmi umírněný. "Slabá spotřebitelská poptávka a jen zanedbatelný růst jednotkových mzdových nákladů výraznější akceleraci růstu cen neumožní. Inflační tlaky nelze očekávat ani z titulu dovozních cen," uvedl.
Dokladem vlivu ekonomické situace na inflaci je podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka pokles cen automobilů o 1,7 procenta. "Nicméně dezinflaci brání zvýšení obou sazeb DPH a spotřebních daní," uvedl.
S postupně rostoucí inflací se podle analytiků dostává do popředí i otázka další změny úrokových sazeb ČNB. "Vzhledem k zatím pouze pozvolnému oživování tuzemské ekonomiky a chybějícím poptávkovým inflačním tlakům se zdá, že dříve jak ve třetím kvartálu ČNB k utažení měnových kohoutů nepřistoupí," uvedl například analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.
Stejně tak až v druhé půlce roku očekává nárůst sazeb i analytička Raiffeisenbank Helena Horská. "Ke konci roku, především z důvodu nízké srovnávací základny, čekáme inflaci už přes dvě procenta. Inflační cíl ČNB bude tak pokořen a ČNB podle našeho názoru začne opatrně zvedat sazby už na konci léta," uvedla.