Ministerstvo odhadlo loňskou sklizeň kukuřice na 13,15 miliardy bušlů, což by bylo jedno procento nad předchozím maximem z roku 2007. Odhad byl o 230 milionů bušlů nad předchozí prognózou, 330 milionů nad průměrným odhadem analytiků a dokonce více než 150 milionů nad nejvyšším tržním odhadem.
Cena kukuřice na chicagské termínové burze CBOT s dodávkou v březnu se v reakci na prognózu propadla o více než sedm procent na 3,925 dolaru za bušl. Vládní odhad přitom nevypovídá o celé úrodě z loňského setí, protože kvůli neobvykle deštivému počasí na konci roku zůstalo poměrně značné množství kukuřice zatím nesklizeno. Podle analytiků může čekat na jarní sklizeň ještě asi pět procent úrody.
U sójových bobů ministerstvo odhadlo loňskou produkci na rekordních 3,36 miliardy bušlů, osm procent nad rekordem z roku 2008. I to bylo nad dosavadním vládním odhadem i nad odhadem trhu. Cena sóji klesla o téměř tři procenta. Ministerstvo zároveň zvýšilo odhad úrody sóji v Brazílii a Argentině, což jsou po USA dva další největší producenti této komodity na světě.
Zásoby zemědělských komodit v USA i jinde ve světě rostou, což podle analytiků slibuje nižší ceny. "Pro rok 2010 tu je významné riziko poklesu cen," konstatoval podle agentury Reuters analytik firmy Advance Trading Brian Basting.
Údaje o rekordní úrodě kukuřice a sóji srážely dolů i ceny pšenice, a to i přesto, že ministerstvo v dnešní zprávě zjistilo, že plocha osetá ozimou pšenicí v USA je kvůli podzimním problémům se sklizní kukuřice a sóji a nízkým cenám nejnižší za 97 let. Termínová cena pšenice oslabila o téměř šest procent, což byl nejvýraznější pokles od počátku loňského června.
Propad oseté plochy sice může později cenu pšenice zvýšit, podle analytiků však přebytek obilovin v zásobách bude v dohledné době hrát na trhu větší roli. Ministerstvo odhadlo zásoby pšenice v USA na 976 milionů bušlů, což je nejvíce za více než 20 let a výrazně nad předchozím odhadem 900 milionů bušlů.